Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

Rekordzistą jeśli chodzi o prędkość pływania należy do żaglicy (Istiophorus platypterus). To duża ryba morska, osiągająca 170 cm długości ciała, z imponującą płetwą grzbietową, która może mierzyć nawet metr wysokości i stanowi żagiel, nierzadko wystawiany przez żaglicę nad powierzchnię wody. Charakterystyczna jest też szczęka górna, przekształcona w ostry miecz.

To zdumiewające, że żaglica potrafi osiągnąć prędkość 100-130 km/h. Co ciekawe kształt ciała nie sugeruje, że ta właśnie ryba jest zdolna  do osiągania maksymalnych prędkości spośród wszystkich ryb.

Najszybasz ryba świata - żaglica
Najszybsza ryba świata - żaglica © wildestanimal - stock.adobe.com

 

Czy żagiel nie przeszkadza w pokonywaniu rekordów prędkości? Oczywiście, że przeszkadza. Dlatego ryba może chować go w specjalnej szczelinie na grzbiecie. Gdy jednak chce wykorzystać płetwę jak żagiel, rozwija go i wystawia na wiatr, co zawsze robią wrażenie wśród osób, które mogą zaobserwować to zjawisko.

Do innych gatunków, które potrafią pływać bardzo szybko, należą marliny, włóczniki i tuńczyki, które potrafią osiągać prędkości 80 km/h. Marliny w zrywach mogą przekroczyć 100 km/h.

W Polsce żadna z wymienionych ryb nie występuje. Żaglica zasiedla strefę tropikalną i umiarkowaną Oceanu Spokojnego i Oceanu Indyjskiego.




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Kakaowiec i pokarm bogów
Czekolada jest jednym z najbardziej cennych wyrobów cukierniczych. Gdyby nie nasiona kakaowca, nie moglibyśmy zaznawać przyjemności smakowania czekolady.
Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?
Dlaczego na zdjęciach nieba nocnego z długim czasem naświetlania gwiazdy wydają się krążyć wokół Gwiazdy Polarnej?
Czy można spowolnić fotony?
Fotony są składnikiem światła. Wiemy że poruszają się ze stałą prędkością światła, która jest uniwersalną stałą fizyczną. Czy istnieje możliwość spowolnienia fotonów?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też


© medianauka.pl, 2022-01-23, A-4358



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.