Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Nie sposób wskazać jednoznacznie zwycięzcy z uwagi na to, że różne gniazda mają często zupełnie odmienny charakter konstrukcji. Trudno porównać gniazda zbiorowe od pojedynczej konstrukcji jednej pary ptaków, kopce z konstrukcjami na drzewach itd. Dlatego typujemy kilku zwycięzców. Oto przykłady największych budowli gniazd wśród ptaków.

gniazda kolonii wikłaczy
Kolonia wikłaczy czasem buduje potężne konstrukcje, przypominające całe osiedle. © Manok - stock.adobe.com

Nogale

Gniazdo nogali, ptaków z rzędu kuraków, może osiągnąć wysokość nawet 5 m i średnicę 12 m. Co ciekawe, gniazdo nogala potrafi być większe od ludzkiej chatki, jakie się spotyka w Indonezji i okolicach Australii. Nogale wcale nie wysiadują jaj. Jaja są ogrzewane za pomocą energii słonecznej lub energii pochodzącej z fermentacji roślin. W pierwszym przypadku samica składa jaja do niewielkich dołków wygrzebanych w ziemi, zawsze w miejscach nasłonecznionych. W drugim przypadku ptaki budują specjalne konstrukcje w kształcie kopców, zwykle o średnicy 3 m i wysokości 1 m, jednak zdarzają się znacznie większe, jak wskazano na wstępie. Na spodzie kopca znajduje się fermentująca roślinność, która emituje ciepło. Są też takie ptaki, które potrafią wykorzystywać do inkubacji jaj wulkaniczne ciepło. Pisklęta ze względu na brak komory powietrznej w jaju wykluwają się bardzo dynamicznie. Pisklę musi szybko pokonać zwały ziemi w inkubatorze. Po wydostaniu się z gniazda pisklę jest zdane wyłącznie na siebie.

Nogal brunatnyNogal brunatny

Alectura lathami

To jeden z większych nogali. Zamieszkuje lasy zachodniej części Australii. Głowa jest czerwona, szyja żółta. Dziób jest mocny, ostry na końcu. Charakterystyczne są duże, silne nogi, przystosowane do grzebania w ziemi.



Bielik amerykański

Rekordzistą budowy gniazda otwartego i to na drzewie jest bielik amerykański. Jego gniazdo z patyków może mieć średnicę 290 cm i wysokość nawet 6 m! To wysokość dwupiętrowego domu. To nad takim gniazdem, które służy ptakom jako dom, odbywają się jedne z najbardziej efektownych w świecie ptaków zalotów w formie akrobacji powietrznych.

Bielik amerykańskiBielik amerykański

Haliaeetus leucocephalus

Bielik amerykański to najbardziej rozpoznawalny ptak Ameryki Północnej, to także symbol Stanów Zjednoczonych. Upierzenie brązowe za wyjątkiem białej głowy i ogona. Dziób silny, żółty, zakrzywiony na końcu w dół. Nogi również są żółte.



Łyska wielka

Łyska wielka występuje w Ameryce Południowej od Peru do Boliwii i Chile. Łyska ta jest spotykana także na jeziorach wysokogórskich w Andach. Gniazduje grupowo. Gniazdo łyski to pływająca, zakotwiczona w dnie platforma. Gniazdo jest używane wielokrotnie i rozbudowywane. Może mieć średnicę nawet 3 m. To rekord wśród pływających gniazd.

Łyska wielkaŁyska wielka

Fulica gigantea

Łyska wielka to gatunek ptaka z rodziny chruścieli, największy przedstawiciel łysek. Ubarwienie czarne. Dziób wielobarwny, od żółtego, białego po kolor brązowy.



Waruga

Waruga to jedyny przedstawiciel rodziny warug. Ptak ten występuje na mokradłach, nad brzegami jezior, stawów, rzek, nad sztucznymi zbiornikami, a także nad zatoczkami morskimi w Afryce, na Madagaskarze i na Półwyspie Arabskim. Warugi budują gniazdo o niezwykłej konstrukcji. Jest to kula o średnicy średnio ponad 1 m, wyjątkowo nawet 2 m, zbudowana z gałęzi i mułu, z tunelem prowadzącym do jej wnętrza. To największa zadaszona ptasia konstrukcja na świecie. Budowa gniazda może trwać nawet pół roku.

WarugaWaruga

Scopus umbretta

To jedyny przedstawiciel rodziny warug o charakterystycznej dużej głowie, brązowym upierzeniu. Ptak ten zamieszkuje Afrykę i Madagaskar. Palce nóg są spięte błoną pławną. Dziób i nogi są czarne, upierzenie jednolicie brązowe.



Garncarze

To duża rodzina ptaków wróblowych, zwykle o niewielkich rozmiarach z Ameryki Południowej i Środkowej. Ich gniazda są niezwykle urozmaicone. Najbardziej charakterystyczne jest gniazdo garncarza rdzawego i innych gatunków, które przypominają zamknięty gliniany garnek lub piec chlebowy. Na szczególną jednak uwagę zasługuje kamionek białogardły (Pseudoseisura gutturalis), który ma rozmiary naszego wróbla potrafi wybudować na krzewie gniazdo o średnicy 1,5 m!

Wikłacze

Na koniec największe konstrukcja zbiorowa. Tkacze z rodziny wikłaczy mogą zbudować zbiorowe gniazdo, które pomieści nawet 300 par lęgowych na jednym drzewie w jednej konstrukcji. Ich osiedle to gniazdo przypominającą strzechę z trzciny. Gniazdo to może mieć 4 m wysokości i 7-8 metrów szerokości. Gniazdo to służy też za całoroczne schronienie.

TkaczTkacz

Philetairus socius

Tkacz to ptak z rodziny wikłaczowatych. Brak dymorfizmu płciowego. Wierzch ciała jest brązowawy, spód, policzki jasnobrązowe. Od oka w dół wokół dzioba biegnie czarny obszar.



Największe ptasie gniazdo w Polsce

Największe ptasie gniazdo w naszym kraju wcale nie należy do bociana, jakby się mogło wydawać. Gniazdo o wysokości nawet 3-5 m, średnicy 2 m i ciężarze 1 tony może zbudować nasz bielik. Gniazdo powstaje w koronie wysokiego, silnego drzewa przy pniu. Bielik ma zwykle kilka gniazd użytkowanych na zmianę. Samica składa raz w roku najczęściej 2 jaja od połowy lutego do marca.

Bielik (zwyczajny)Bielik (zwyczajny)

Haliaeetus albicilla

Bielik jest największym ptakiem drapieżnym w Polsce. Samica jest większa od samca, ale upierzenie jest takie samo w obu przypadkach. Głowa i szyja są jasnobrązowe, grzbiet i strona brzuszna ciemnobrunatne, ogon biały.







Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Kakaowiec i pokarm bogów
Czekolada jest jednym z najbardziej cennych wyrobów cukierniczych. Gdyby nie nasiona kakaowca, nie moglibyśmy zaznawać przyjemności smakowania czekolady.
Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?
Dlaczego na zdjęciach nieba nocnego z długim czasem naświetlania gwiazdy wydają się krążyć wokół Gwiazdy Polarnej?
Czy można spowolnić fotony?
Fotony są składnikiem światła. Wiemy że poruszają się ze stałą prędkością światła, która jest uniwersalną stałą fizyczną. Czy istnieje możliwość spowolnienia fotonów?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też


© medianauka.pl, 2022-01-30, A-4377



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.