Największy płaz na świecie

Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

Największym płazem świata jest gatunek płaza ogoniastego - chińska salamandra olbrzymia (Andrias davidianus), należącego z rodziny skrytoskrzelnych  (Cryptobranchidae). Prowadzi nocny i wodny tryb życia.

Długość ciała tego rekordzisty wynosi nawet 180 cm, a ciężar ciała osiąga 61-65 kg.

Ma silnie spłaszczone ciało grzbieto-brzusznie, choć ogon jest spłaszczony bocznie z pokaźnym fałdem skórnym. Ubarwienie zmienne, zwykle ciemnobrązowe w plamy.


© Aydan - stock.adobe.com

Gatunek ten żyje w czystych, rwących, górskich rzekach Chin (Rzeka Żółta, Perłowa i Jangcy). Płaz ten został introdukowany na Tajwanie.

Poluje na bezkręgowce, a także na płazy i ryby.

To krytycznie zagrożony wymarciem gatunek, dziś objęty ochroną ścisłą w Chinach. Międzynarodowa społeczność czyni ogromne starania na rzecz utrzymania i odtworzenia tego gatunku w naturze. Tworzone są między innymi rezerwaty, introdukuje się gatunek w innych miejscach, namnaża się w warunkach sztucznych i wypuszcza na wolność w rożnych miejscach.

Niestety to płaz jadalny, uchodzący w chińskiej kuchni za rarytas. Mięso tych płazów było używane w tradycyjnej medycynie chińskiej od tysiącleci.

Podobny do tego gatunku jest drugi pod względem wielkości płaz - japońska salamandra olbrzymia (Andrias japonicus), żyjąca w Japonii i dość podobna do wyżej opisanego gatunku. Salamandra ta osiąga do 1,4 m długości.

Największy płaz w Polsce

Największym płazem w Polsce jest ropucha szara (Bufo bufo), a więc przedstawiciel płazów bezogonowych. Ropucha szara potrafi wyjątkowo dorastać do 20 cm długości (zwykle samice dorastają jednak do 6-15 cm, a samce do 5-10 cm).




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Kakaowiec i pokarm bogów
Czekolada jest jednym z najbardziej cennych wyrobów cukierniczych. Gdyby nie nasiona kakaowca, nie moglibyśmy zaznawać przyjemności smakowania czekolady.
Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?
Dlaczego na zdjęciach nieba nocnego z długim czasem naświetlania gwiazdy wydają się krążyć wokół Gwiazdy Polarnej?
Czy można spowolnić fotony?
Fotony są składnikiem światła. Wiemy że poruszają się ze stałą prędkością światła, która jest uniwersalną stałą fizyczną. Czy istnieje możliwość spowolnienia fotonów?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Praca zbiorowa - Encyklopedia zwierząt – gady i płazy, ISBN 83-85152-31-8, Elipsa 1992
  • Joanna Mazgajska - Płazy świata, ISBN 978-83-01-15846-0, PWN 2009

© medianauka.pl, 2022-01-07, A-4320



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.