Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?
Największym płazem świata jest gatunek płaza ogoniastego - chińska salamandra olbrzymia (Andrias davidianus), należącego z rodziny skrytoskrzelnych (Cryptobranchidae). Prowadzi nocny i wodny tryb życia.
Długość ciała tego rekordzisty wynosi nawet 180 cm, a ciężar ciała osiąga 61-65 kg.
Ma silnie spłaszczone ciało grzbieto-brzusznie, choć ogon jest spłaszczony bocznie z pokaźnym fałdem skórnym. Ubarwienie zmienne, zwykle ciemnobrązowe w plamy.
© Aydan - stock.adobe.com
Gatunek ten żyje w czystych, rwących, górskich rzekach Chin (Rzeka Żółta, Perłowa i Jangcy). Płaz ten został introdukowany na Tajwanie.
Poluje na bezkręgowce, a także na płazy i ryby.
To krytycznie zagrożony wymarciem gatunek, dziś objęty ochroną ścisłą w Chinach. Międzynarodowa społeczność czyni ogromne starania na rzecz utrzymania i odtworzenia tego gatunku w naturze. Tworzone są między innymi rezerwaty, introdukuje się gatunek w innych miejscach, namnaża się w warunkach sztucznych i wypuszcza na wolność w rożnych miejscach.
Niestety to płaz jadalny, uchodzący w chińskiej kuchni za rarytas. Mięso tych płazów było używane w tradycyjnej medycynie chińskiej od tysiącleci.
Podobny do tego gatunku jest drugi pod względem wielkości płaz - japońska salamandra olbrzymia (Andrias japonicus), żyjąca w Japonii i dość podobna do wyżej opisanego gatunku. Salamandra ta osiąga do 1,4 m długości.
Największy płaz w Polsce
Największym płazem w Polsce jest ropucha szara (Bufo bufo), a więc przedstawiciel płazów bezogonowych. Ropucha szara potrafi wyjątkowo dorastać do 20 cm długości (zwykle samice dorastają jednak do 6-15 cm, a samce do 5-10 cm).
Ostatnio opublikowane w Pytajniku
Zobacz też
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Praca zbiorowa - Encyklopedia zwierząt – gady i płazy, ISBN 83-85152-31-8, Elipsa 1992
- Joanna Mazgajska - Płazy świata, ISBN 978-83-01-15846-0, PWN 2009
© medianauka.pl, 2022-01-07, A-4320