Jaki jest największy żółw na świecie?

Który z żółwi jest rekordzistą pod względem rozmiarów i ciężaru? Gdzie można spotkać największego żółwia świata?

Największym żółwiem świata jest żółw skórzasty (Dermochelys coriacea) - jedyny przedstawiciel rodziny żółwi skórzastych (Dermochelyidae). Cała powierzchnia ciała pokryta jest grubą, miękką i gładką skórą. Pancerz, złożony z licznych małych płytek, jest wrośnięty w skórę. Przez grzbietową część pancerza biegnie siedem fałdów, przez stronę brzuszną biegnie ich pięć. Ubarwianie ciemnobrązowe lub czarne z jasnymi plamkami.

Żółw skórzasty - największy żółw na świecie
Żółw skórzasty - największy żółw świata © Shuva Rahim- stock.adobe.com

 

Karapaks, czyli część górna pancerza, mierzy nawet 2 m długości. Rozpiętość kończyn przednich dochodzi do 3 m, a ciężar ciała nawet 680 kg, najczęściej jednak wynosi 350-400 kg. Co do ciężaru tego żółwia można się spotkać w literaturze z rożnymi danymi. Niektóre źródła donoszą o wadze dochodzącej do znacznie ponad 1 tony.

Gdzie można spotkać żółwia skórzastego?

To żółw morski, rzadko spotykany. Przebywa zwykle na otwartych przestrzeniach mórz i oceanów. Tylko samice opuszczają wodę w celu złożenia jaj. Gatunek ten występuje we wszystkich ciepłych morzach i oceanach świata. Jest spotykany dość rzadko w Morzu Śródziemnym, a nawet u wybrzeży Francji i Anglii. To najszerzej rozprzestrzeniony żółw świata.

Rozród

Znaczna część populacji światowej składa jaja na jednej plaży w Gujanie Francuskiej. Można tam spotkać nawet 5000 samic na plaży. Samica wychodzi na ląd kilka razy w roku by złożyć jaja. Składa do wykopanej w piasku jamy nawet 150 jaj. Po ponad dwóch miesiącach wykluwają się młode, które szybko zdążają do morza. Jednak większość z nich ginie, zjedzona przez ptactwo, ssaki, kraby i inne zwierzęta.

Który z żółwi lądowych jest największy?

Z kolei największym żółwiem lądowym jest żółw słoniowy (Chelonoidis nigra). To jednocześnie jeden z najrzadszych żyjących dzisiaj żółwi.

Żółw ten żyje wyłącznie na wyspach Galapagos. Prowadzi ściśle lądowy tryb życia. Lubi tereny o wilgotnym podłożu. Długość pancerza wynosi nawet 150 cm, a ciężar ciała do 250 g. Żółw ten może żyć nawet 300 lat!

Gdy jest sucho, żółwie słoniowe jedzą kaktusy. Gdy znajdują zbiornik z wodą piją bardzo chciwie. Mogą żyć bez jedzenia i picia kilka miesięcy.

Wyspy Galapagos noszą nazwę wysp żółwich. Gdy Hiszpanie przybyli w XVII wieku na te wyspy zastali ogromną liczbę żółwi słoniowych, a całe obszary pokryte były pancerzami wymarłych śmiercią naturalną tych wspaniałych gadów.

Żółwie w Polsce

W Polsce największym i jedyny żółwiem jest żółw błotny (Emys orbicularis) . Długość ciała wynosi 26 cm, a jego ciężar do 1 kg. Dawniej żółw błotny był spotykany na terenie całej Polski. Dziś jest bardzo rzadki i występuje tylko wyspowo.

Zobacz też artykuły:

Żółw skórzastyŻółw skórzasty

Dermochelys coriacea

Żółw skórzasty to jedyny przedstawiciel rodziny żółwi skórzastych, będący zarazem największym żyjącym dziś żółwiem na świecie. Cała powierzchnia ciała pokryta jest grubą, miękką i gładką skórą.


Żółw słoniowyŻółw słoniowy

Geochelone elephantopus

Żółw słoniowy to żółw lądowy z grupy skrytoszyjnych, jeden z największych i najrzadszych żyjących dzisiaj żółwi. Głowa tego żółwia jest mała, szyja pokryta miękką skórą. Odnóża są długie, duże i słupowate, pokryte tarczkami.





Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?
Dlaczego na zdjęciach nieba nocnego z długim czasem naświetlania gwiazdy wydają się krążyć wokół Gwiazdy Polarnej?
Czy można spowolnić fotony?
Fotony są składnikiem światła. Wiemy że poruszają się ze stałą prędkością światła, która jest uniwersalną stałą fizyczną. Czy istnieje możliwość spowolnienia fotonów?
Czy liczb całkowitych jest więcej od liczb naturalnych?
Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że liczb całkowitych jest około dwa razy więcej niż liczb naturalnych. Jest jednak zupełnie inaczej.
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też


© medianauka.pl, 2022-01-03, A-4309



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.