Narządy płciowe męskie
Najważniejszym narządem układu rozrodczego męskiego jest jądro. To właśnie w jądrach wytwarzane są męskie komórki płciowe - plemniki. Jądra są umieszczone w worku mosznowym (moszna). Dojrzałe plemniki przedostają się do najądrza, od którego odprowadza je nasieniowód. Nasieniowody przez kanał pachwinowy biegnie w kierunku pęcherza moczowego i ujścia moczowodu. Plemniki wchodzą w skład nasienia. Oprócz plemników w nasieniu znajduje się wydzielina produkowana przez prostatę (gruczoł krokowy) oraz płyn produkowany przez pęcherzyki nasienne. Nasienie (sperma) stąd dostaje się do cewki przez przewody wytryskowe, a przez ujście cewki moczowej na zewnątrz. Pod prostatą na ciele gąbczastym prącia znajduje się gruczoł opuszkowo-cewkowy, który odpowiada za wydzielanie preejakulatu do cewki moczowej. Cewka moczowa biegnie przez prącie, zakończone żołędziem. Wewnątrz prącie znajduje się ciało jamiste, który stanowi układ zatok, do których podczas pobudzenia płciowego może napływać krew tętnicza, dzięki czemu prącie staje się sztywne.
Ćwiczenia i test
Poniższa tablica umożliwia ćwiczenia w poznawaniu budowy męskich narządów płciowych oraz pozwala przeprowadzić test - sprawdzian umiejętności rozpoznawania poszczególnych elementów budowy anatomicznej.
Instrukcja obsługi tablicy interakcyjnej
Na dole tablicy znajdują się przyciski, które umożliwiają przejść w zadany tryb pracy. Poniżej znajduje się opis poszczególnych funkcji.
Tryb nauki z komputerem.
Wybierz tę opcję, jeżeli pracujesz z myszką komputerową. Opcja ta pozwala podświetlać wybrane elementy skóry i uzyskać podpowiedź nazwy danej części po wciśnięciu przycisku myszy. Jest to najbardziej efektywny tryb nauki.
Test.
Wybierz tę opcję, jeżeli chcesz sprawdzić swoje umiejętności. Program losowo poprosi o wskazanie każdego elementu budowy anatomicznej, który należy wskazać na podstawie podanej nazwy. Na koniec program dokona oceny sprawdzianu.
Podpowiedź.
Wybierz tę opcję, jeżeli chcesz zobaczyć tablicę poglądową ze wszystkimi nazwami elementów budowy anatomicznej.
Poniższy rysunek przedstawia budowę męskich narządów płciowych u człowieka.
Informacje.
Ta opcja wyświetla informacje o programie.
© medianauka.pl, 2018-10-20, A-3607