Nastrosz lipowiec

Nastrosz lipowiec (Mimas tiliae)

© Gucio_55 – stock.adobe.com

Nastrosz lipowiec (Mimas tiliae) to gatunek motyla z rodziny zawisakowatych. Skrzydła pierwszej pary są zielonkawe, ochrowe, mogą też mieć różowy odcień. Mają też w części środkowej brunatną, nieregularną, przewężoną w środku (czasem przerwaną) przepaskę. Skrzydła drugiej pary są żółtawe i mają ciemną przepaskę. Gąsienice są smukłe, zielone z ukośnymi, żółtymi pasami po bokach ciała. Na końcu ciała gąsienicy znajduje się kolec, brunatny na czubku, zielony lub błękitny u podstawy. Czasem na ciele występują bordowe kropki. Czułki motyla są białawe z wierzchu. Głowa lekko trójkątna jest nieco ciemniejsza od tułowia.

Występowanie i środowisko PL

To pospolity w Polsce gatunek. Jego obszar występowania to Palearktyka, Bliski Wschód i Kanada. Preferuje lasy liściaste, mieszane, parki i ogrody.

Tryb życia i zachowanie

Motyle latają w okresie od maja do lipca. To nocny motyl. Dzień odpoczywa na pniu drzewa.

Morfologia i anatomia

Motyl ten osiąga rozpiętość skrzydeł od 6,5 do 8 cm.

Pożywienie

Rośliną żywicielką jest przede wszystkim lipa. Ponadto może to być także brzoza, dąb, jesion, wiąz. Osobniki dorosłe nie pobierają pokarmu.

Rozmnażanie

Jaja są owalne, jasnozielone. Przepoczwarzenie następuje w komorze płytko pod ziemią lub pod warstwą liści. Występuje tylko jedno pokolenie w ciągu roku, rzadko rozwija się drugie.

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest u nas zagrożony wyginięciem, jest bardzo pospolity.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu nastrosza lipowca.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.79 / 65.67%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2016-10-02, GAT-1207




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.