Natężenie prądu
Jeżeli w ośrodku znajdują się ładunki elektryczne (dodatnie lub ujemne) i znajdą się one w zewnętrznym polu elektrycznym, to zaczną się one poruszać. Taki uporządkowany ruch ładunków elektrycznych nazywamy prądem elektrycznym.
Nośniki prądu elektrycznego
Poniższe zestawienie pokazuje co może być nośnikiem prądu elektrycznego w różnych ośrodkach.
- metale, stopy metali - elektrony,
- elektrolity - jony dodatnie (kationy) i jony ujemne (aniony),
- zjonizowane gazy - jony dodatnie i ujemne oraz elektrony,
- półprzewodniki - elektrony i dziury.
Kierunek prądu elektrycznego
Poniższa animacja ilustruje przepływ prądu elektrycznego w ośrodku, w którym znajdują się wolne elektrony oraz ładunki dodatnie. Pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego ładunki dodatnie zaczynają się poruszać w jedną, a ujemne w druga stronę.
Przyjmuje się, że kierunek prądu elektrycznego jest kierunkiem ruchu ładunków dodatnich. Ładunki dodatnie poruszają się z miejsca o wyższym potencjale do miejsca o potencjale niższym. Elektrony zaś przeciwnie. Potocznie mówi się, że prąd płynie od "plusa" do "minusa".
Definicja natężenia prądu
Natężenie prądu I jest to stosunek ładunku Q, który przepływa przez przekrój poprzeczny S ośrodka przewodzącego do czasu Δt przepływu tego ładunku.
Powyższy wzór jest prawdziwy dla stałego natężenia. Jeżeli jednak zmienia się ono w czasie, to natężenie prądu jest równe pochodnej ładunku elektrycznego względem czasu. To tak zwane natężenie chwilowe.
Jednostka natężenia prądu
Jednostką natężenia prądu elektrycznego w układzie SI jest 1 amper (A).
Definicja ampera nie jest jednak prosta w definicji . Należy zaznaczyć, że jest to jedna z podstawowych jednostek w układzie SI.
Definicja obowiązująca do 20 maja 2019 roku była następująca:
Amepr (A) jest to natężenie prądu stałego, który płynąc w dwóch równoległych, prostoliniowych, nieskończenie długich, cienkich, o przekroju kołowym, umieszczonych w próżni w odległości 1 m, wywołuje między tymi przewodnikami siłę równą 2·10-7 N na każdy metr długości przewodnika.
Obecnie obowiązuje inna definicja:
Amper (oznaczenie A) jest to jednostka SI prądu elektrycznego. Jest ona zdefiniowana poprzez przyjęcie ustalonej wartości liczbowej ładunku elementarnego e, wynoszącej 1,602 176 634×10-19, wyrażonej w jednostce C, która jest równa A s, gdzie sekunda zdefiniowana jest za pomocą ∆νCs.
Zatem:
Jeden amper jest prądem elektrycznym odpowiadającym przepływowi 1/(1,602 176 634×10−19) ładunków elementarnych na sekundę.
Prąd stały, prąd zmienny i przemienny
Z uwagi na natężenie prądu, a także jego kierunek dokonujemy rozróżnienia:
Prąd stały jest to taki prąd elektryczny, którego natężenie i kierunek nie zmieniają się w czasie.
Prąd zmienny to taki prąd elektryczny, którego natężenie jest zmienne w czasie.
Prąd przemienny to taki prąd elektryczny, którego kierunek zmienia się w czasie.
Gęstość prądu
Gęstość prądu j jest to natężenie prądu przypadające na jednostkę powierzchni.
gdzie:
- j - gęstość prądu,
- I - natężenie prądu,
- S - pole przekroju poprzecznego przewodnika.
W istocie gęstość prądu jest wielkością wektorową.
Jednostką gęstości prądu jest A/m2.
Pytania
Dlaczego zmieniono definicję ampera?
Pierwotna definicja ampera opierała się na jednostce siły (niuton), który z kolei opiera się o definicję jednostki masy - 1 kg. Kilogram to do niedawna bardzo niestabilna jednostka, określana przez masę wzorcowego walca. Naukowcy potrzebują definicji jednostek w oparciu o uniwersalne stałe fizyczne, a nie fizycznych wzorców materialnych.
Jak obliczać natężenie prądu, jeżeli w ośrodku poruszają się różne ładunki?
Jeżeli po przyłożeniu napięcia do ośrodka poruszają się jony ujemne i dodatnie, to natężenie prądu całkowitego jest sumą natężeń prądów wytworzonych przez każdy z rodzajów tych nośników.
Co to jest ∆νCs?
To częstotliwość promieniowania przejścia kwantowego między dwoma nadsubtelnymi poziomami atomu cezu 133 w stanie podstawowym, ∆νCs = 9 192 631 770 s-1. Wielkość ta służy dziś za wzorzec czasu.
Czym mierzy się natężenie prądu?
Do pomiaru natężenia prądu stosuje się amperomierz.
Jak szybko poruszają się elektrony w przewodniku podczas przepływu prądu?
Elektrony swobodne w przewodniku zachowują się jak gaz doskonały (gaz elektronowy), którego cząsteczki posiadają prędkość ruchu cieplnego. W temperaturze pokojowej średnia prędkość elektronów swobodnych wynosi nawet 100 000 m/s! Jest to jednak ruch chaotyczny, bez wyróżnionego kierunku. Gdy przyłożymy do końca przewodnika napięcie elektryczne, zaobserwujemy uporządkowany ruch w jednym kierunku - to prąd elektryczny. Elektrony poruszają się w tym kierunku z tak zwaną prędkością unoszenia. Jest ona niewielka, bo poniżej 1 mm/s! Dlaczego zatem po przyłożeniu napięcia prąd od razu płynie w całym przewodniku? Dlatego, że oddziaływanie elektryczne rozchodzi się z prędkością światła i obejmuje wszystkie elektrony swobodne w przewodniku niemalże od razu.
© medianauka.pl, 2021-06-13, A-4073
Data aktualizacji artykułu: 2021-06-30