Nektarniki

Nektarniki (Nectariniidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych, podrzędu śpiewających. Rodzina ta liczy dziś 17 rodzajów i 137 gatunków.

To małe i kolorowe ptaki z długim dziobem. Samce mają barwne, lśniące, metaliczne upierzenie, najczęściej niebieskie, zielonkawe lub czarne, samice są brązowe, szare lub oliwkowe. U samców często występują jaskrawe obszary piór w zgięciach skrzydeł i na sterówkach. Mają długi, zagięty dziób, krajce dzioba są często piłkowane. Ogon jest również długi, stanowi zwykle 30% długości całego ciała. Nie są zbyt towarzyskie.

Występowanie i środowisko

Najwięcej gatunków żyje w Afryce. Ponadto można je spotkać w Azji i Australii. Zamieszkują lasy nizinne i górskie w strefie tropikalnej, sawanny, lasy rododendrowe. Na swoim obszarze występowania są dość pospolite.

Morfologia i anatomia

Nozdrza są owalne, umieszczone na dnie rowków, mogą być przykrywane wieczkiem. Język w kształcie podwójnej rurki jest rozwidlony na końcu. Skrzydła silne, zaokrąglone.

Rozmnażanie

Budują wiszące gniazdo z bocznym wejściem, nad którym często jest daszek. Są silnie terytorialne lęgowo, czasem też bronią swoich żerowisk. Samica składa najczęściej 2, czasem 3 jaja. Wysiadywanie trwa 13-15 dni, a u dudkowców do 17 dni. Pisklęta pozostają w gnieździe do 19 dni.

Pożywienie

Odżywiają się przede wszystkim nektarem kwiatów, a także pajęczakami. Czasem zjadają owoce. Potrafią spijać nektar w czasie lotu, zawisając nad kwiatem, jednak częściej spijają nektar siadając obok kwiatu, przedziurawiając jego kielich u podstawy.

Ochrona i zagrożenia

Dwa gatunki zalicza się do zagrożonych, cztery inne są narażone na wyginięcie. Nektarniki biorą aktywny udział w zapylaniu kwiatów.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:

Inne gatunki







Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

© medianauka.pl, 2014-01-07, RODZ-176
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-26



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.