Nicienie
Nicienie (Nematoda) to gromada zwierząt z typu obleńców, do której zaliczamy około 10 000 gatunków. W Polsce żyje około 1000 gatunków.
Wygląd
Są to zwykle małe zwierzęta o rozmiarach od 0,2 mm, maksymalnie do 1 m. Cechy charakterystyczne nicieni to wydłużony, robakowaty kształt ciała, przypominający nić. Otwór gębowy leży w przedniej części ciała, odbyt niedaleko końca ciała po stronie brzusznej. Ciało nie jest wyposażone w żadne przydatki.
Gatunki
Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.
Ascaris lumbricoides
Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) to gatunek nicienia z typu obleńców, ludzki pasożyt, jednocześnie jeden z największych pasożytów człowieka. Pasożytuje głównie w jelicie cienkim.
Toxocara canis
Glista psia (Toxocara canis) to gatunek nicienia z typu obleńców, pasożyt wewnętrzny psowatych.
Enterobius vermicularis
Owsik ludzki (Enterobius vermicularis) to pasożyt układu pokarmowego człowieka, w tylnej części jelita cienkiego i przedniej jelita grubego. Objawami zakażenia są bóle głowy, nudności, osłabienie, niespokojny sen, brak apetytu, pobudliwość i świąd.
Strongyloides stercoralis
Węgorek jelitowy, węgorek ludzki (Strongyloides stercoralis) to gatunek obleńca z gromady nicieni, wewnętrznego pasożyta człowieka.
Trichinella spiralis
Włosień spiralny, włosień skręcony, włosień kręty (Trichinella spiralis) to pasożyt wielu ssaków, między innymi świni, dzika, szczura, myszy, niedźwiedzia, lisa i człowieka. Zarażenie włośniem spiralnym następuje przez zjedzenie mięsa.
Trichocephalus trichiurus
Włosogłówka (Trichuris trichiura) to gatunek pasożyta z gromady nicieni. Przednia część ciała ma włosowaty kształt. To pasożyt jelita grubego i ślepego.
Inne gatunki
- Ascaridia galli
- Glista świńska (Ascaris suum)
- Camallanus cotti
- Dictyocaulus filaria
- Ditylenchus destructor
- Niszczyk zjadliwy (Ditylenchus dipsaci)
- Riszta, nitkowiec podskórny (Dracunculus medinensis)
- Filaria słoniowacizny (Filaria bancrofti)
- Haemonchus contortus
- Heterakis gallinarum
- Mątwik ziemniaczany (Heterodera rostochinensis)
- Mątwik burakowiec (Heterodera schachti)
- Loa-loa (Loa loa)
- Oesophagostomum dentatum
- Oesophagostomum radiatum
- Oesophagostomum venulosum
- Glista końska (Parascaris equorum)
- Węgorek świński (Strongyloides ransomi)
- Syngamus trachea
Występowanie i środowisko
Są obecne na całym świecie we wszystkich środowiskach, przy czym najliczniej występują w glebie.
Tryb życia i zachowanie
Część gatunków nicieni to pasożyty człowieka, zwierząt i roślin (połowa wszystkich gatunków nicieni), wywołujące nierzadko ciężkie choroby. Choroby wywołane przez nicienie to między innymi:
- owsica,
- glistnica,
- włośnica (trichinelloza),
- węgorzyca.
Nicienie mogą się poruszać, wijąc się jak węże.
Morfologia i anatomia
W przekroju poprzecznym ciało ma kształt koła. Samica jest zwykle większa od samca. Wór skórno-mięśniowy ma grubą warstwę oskórka (kutikuli), warstwa podskórna (hipoderma) jest jeszcze grubsza i tworzy 4 podłużne rozszerzenia (wałki hipodermalne), biegnące wzdłuż ciała. W wałkach tych znajdują się nerwy i kanały wydalnicze. Brak mięśni okrężnych, mięśnie podłużne zbudowane są z komórek nabłonkowo-mięśniowych. Przewód pokarmowy ma postać prostej rurki i kończy się odbytem. Ciało wypełnione jest cieczą, która nadaje mu dużą sprężystość. Nicienie mają niskie zapotrzebowanie na tlen, mogą oddychać beztlenowo. W jamie ciała znajdują się oddzielne komórki wydalnicze bez przewodów wydalających. Zwierzęta te mają także układ nerwowy.
Do czynności życiowych nicieni można zaliczyć:
- odżywianie się,
- oddychanie (tlenowe i beztlenowe),
- rozmnażanie się,
- ruch.
Budowa nicieni
Poniższy schemat ukazuje budowę wewnętrzną ciała nicienia w przekroju poprzecznym
Opis oznaczeń
1 - oskórek, 2 - ektoderma, 3 - przewód wydalniczy, 4 - mięśnie, 5 - pień nerwowy grzbietowy, 6 - jama ciała wypełniona płynem, 7 - jelito, 8 - endoderma, 9 - gonady, 10 - pień nerwowy brzuszny
Rozmnażanie
Występuje rozdzielność płciowa. Nicienie pasożytnicze mają na ogół skomplikowany cykl rozwoju. Gatunki żyjące wolno w glebie rozmnażają się bardzo szybko. Ich cykl rozwoju może trwać zaledwie kilka dni.
Pożywienie
Na ogół zjadają resztki roślinne i zwierzęce, rozłożonymi już przez inne organizmy żywe.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Ciekawostki
Mają ogromne znaczenie glebotwórcze. W jednym centymetrze sześciennym w glebie może się znajdować 1000-10 000 osobników.
Nicienie wykorzystuje się także w ogrodnictwie w walce biologicznej z pędrakami, larwami różnych chrząszczy, w tym opuchlaka truskawcowca, chrabąszcza majowego. Takie środki jak Larvanem zawierają larwalne stadium rozwojowe konkretnych nicieni w specjalnym żelu.
Niektóre nicienie, wraz z drutowcami i larwami chrząszczy, mogą niszczyć trawnik. Tu stosuje się inną broń biologiczną - bakterie. Popularny środek wykorzystywany w tym celu to na przykład P-Drakol. Można kupić także preparaty zawierające nicienie na ślimaki, ziemiórki, wspomniane wyżej opuchlaki, pędraki i inne szkodniki.
Osobna grupa pasożytów z gromady nicieni to robaki, które żyją pod skórą człowieka i zwierząt. W tropikach występuje nitkowiec podskórny (riszta), którego długość może wynosić nawet 50-100 cm! Średnica przekroju wynosi do 1,7 mm. Obecność riszty zdradzają wrzody, otwarte rany, z których ofiary wyciągają ogromne robaki. Samce osiągają zaledwie 4 cm. Do zakażenie dochodzi poprzez wypicie wody z zarażonymi jajami oczlikami.
Inny pasożyt, o którym warto wspomnieć to filaria słoniowacizny. Pasożyt ten wywołuje straszną chorobę słoniowacizny (elefantiaza). Choroba ta objawia się olbrzymimi nabrzmieniami gruczołów chłonnych w nogach. Zarazić się można przez ukłucie komara.
Pytania
Jakie są przykłady nicieni?
Oto wybrani przedstawiciele nicieni pasożytniczych u człowieka:
- glista ludzka, wywołująca glistnicę,
- owsik, który wywołuje owsicę,
- włosień spiralny,
- który wywołuje bardzo groźną włośnicę,
- loa-loa (Loa loa), pasożyt żyjący w oku człowieka,
- węgorek jelitowy, który pasożytuje w jelicie.
Do popularnych i powszechnie występujących pasożytów roślin wśród nicieni należą:
- mątwik burakowy, groźny szkodnik buraków cukrowych,
- mątwik ziemniaczany, pasożyt pomidorów, ziemniaków,
- niszczyk zjadliwy - pasożyt czosnku i cebuli, fasoli, bobu, ziemniaka, buraka,
- Ditylenchus destructor - pasożyt marchwi, ziemniaków.
To tak zwane nicienie glebowe.
Jak przebiega leczenie chorób wywołanych przez nicienie?
To zależy od rodzaju pasożyta. Najłatwiej leczy się nicienie pasożytujące w jelitach. W przypadku owsików wystarczy przyjąć odpowiednie leki w odstępie dwóch tygodni przez wszystkich domowników. W przypadku glistnicy również podaje się leki, ale nie działają one na glisty bytujące w płucach. Leczenie włośnicy jest trudne i odbywa się często w szpitalu. Leki działają na zarażenie włośniem w fazie jelitowej.
Czy nicienie w akwarium są groźne?
Małe i białe, pełzające po szybach lub wijące się robaki to najczęściej wypławki i/lub nicienie. Ich obecność jest dość częsta w akwariach. Wiele nicieni to pasożyty, jednak te, które pojawiają zwykle w podłożu, na szybach lub w wodzie to najczęściej nieszkodliwe gatunki. Czasem robaków jest bardzo dużo. Nie świadczy to dobrze o czystości akwarium i nieprawidłowym karmieniu ryb, a dokładniej o zbyt obfitym ich karmieniu. Gdy przegłodzimy nasze ryby, te zwyczajnie zjedzą nieproszonych gości.
Należy też pamiętać o regularnej wymianie wody. Gdy nie poradzimy sobie z plagą nicieni można kupić odpowiedni środek chemiczny w sklepie zoologicznym.
Istnieją też wśród nicieni pasożyty ryb akwariowych. Należy tu wymienić:
- nicienie z rodzaju Capillaria, które wywołują kapilariozę u skalarów, paletek;
- owsiki Oxyurida, które zarażają dyskowce;
- Camallanus cotti - podobny do owsika nicień, atakujący wyłącznie ryby.
Wyżej wymienione pasożyty bytują w układzie pokarmowym ryb. Choroby leczy się u ryb poprzez różne leki podawane w karmie oraz kąpiele w roztworach z lekarstwem.
Jak nazywa się nicień ludzki pasożytujący w jelicie?
Pasożyt człowieka z gromady nicieni, który pasożytuje w jelicie to owsik, węgorek lub glista.
Co to są nicienie płucne?
Nicienie płucne to pasożyty u psów i kotów, a także innych mięsożernych zwierząt. Przykładem takiego pasożyta jest Angiostrongylus vasorum. Robak ten żyje w tętnicy płucnej i sercu psa. Objawy u psa lub kota zarażenia nicieniami płucnymi mogą nie występować, mogą być łagodne lub objawiać się zaburzeniami krążeniowo-oddechowymi, w tym przyspieszonym oddechem, dusznościami, omdleniami, osłabieniem, kaszlem z krwawą wydzieliną lub nieżytem oskrzeli. Podstawowa diagnostyka polega na wykryciu larw w kale lub w wykrztuszanym śluzie. Możliwe są też testy serologiczne.
Czy nicienie występują w rybach?
Tak. W rybach występują różne pasożyty i większość z nich bytuje w ich przewodzie pokarmowym, który zwykle nie jest spożywany. Nicienie z rodziny Anisakidae (Anisakis simplex, Pseudoterranova decipiens a także Contracaecum osculatum i Hysterothylacium aduncum) występują w mięśniach i mogą być groźne dla człowieka, jeżeli zostaną zjedzone żywe. Nicienie z tego rodzaju występują w na całym świecie – zarażają dorsze, makrele, morszczuki, tuńczyki, sardynki, śledzie, turboty, halibuty, witlinki, rdzawce, czarniaki i wiele innych gatunków. Należy unikać jedzenie surowych ryb.
Nicienie występują także w rybach śródlądowych. Pasożyty atakują karpie, karasie, szczupaki, węgorze, amury. Lokują się w przewodzie pokarmowym, naczyniach krwionośnych, pęcherzu pławnym, łuskach, aorcie brzusznej. Mowa o nicieniach z rodzaju Anguillicola i Philometra.
Ćwiczenia
Ćwiczenia interakcyjne pomogą przygotować się na sprawdzian, test, egzamin, a ponadto usystematyzują wiedzę z danej dziedziny. To także świetny trening do matury. Wiele ćwiczeń to dobre zadania maturalne.
© Media Nauka, ART-GROM12
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- Jerzy Antychowicz, Alicja Bernat, Irena Kramer, Hanna Głowacka, Agnieszka Pękala - Pasożyty europejskich wolno żyjących ryb śródlądowych, ze szczególnym uwzględnieniem występujących w polskich jeziorach i rze, KRAJOWA IZBA LEKARSKO - WETERYNARYJNA https://vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW-08-2016-01.pdf
- prof. dr hab. Jerzy Antychowicz - Choroby ryb akwariowych śródlądowych i morskich, ISBN 978-83-09-99010-9, Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne sp. z o.o. 2007
- - Morski Instytut Rybacki 2018 https://mir.gdynia.pl/z-cyklu-faq-baltyk-male-morze-wiele-pytan/
- Lek. wet. Magdalena Frączyk, Instytut Parazytologii PAN - Angiostrongylus vasorum – nicień płucny, nowe zagrożenie dla psów w Polsce 0 https://www.vetpol.org.pl/dmdocuments/ZW-2014-02-05.pdf
- Europejska i Śródziemnomorska Organizacja Ochrony Roślin - Ditylenchus destructor i Ditylenchus dipsaci 2011 https://piorin.gov.pl/files/userfiles/giorin/prawo/eppo/diagnostyka/pm_7-87_1_ditylenchus_destructor_i_dipsaci.pdf
- Aleksander Rajski - Zoologia, ISBN 83-01-06181-2, PWN 1988
- Alfred Brehm - Życie zwierząt - bezkręgowce, PWN 1968
- Praca zbiorowa - Mały Słownik Zoologiczny Bezkręgowce, ISBN 83-214-0428-6, Wiedza Powszechna 1984
- Zespół autorów (Czechowski, Gajewski, Garbaczewska, Nowakowski, Starck, Skwarło-Sońta, Trojan) - Biologia, ISBN 83-09-01027-3, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne 1989