Nierozłączka rudogłowa

Nierozłączka rudogłowa (Agapornis fischeri)

Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Nierozłączka rudogłowa, nierozłączka Fischera, nierozłączka rudogłowa (Agapornis fischeri) to ptak z podrodziny papug właściwych. Wierzch ciała jest zielony, spód - jasnozielony, dziób i głowa są czerwone, szyja oraz pierś - pomarańczowe, pokrywy nadogonowe są ultramarynowe. Wokół oczu charakterystyczne białe okulary. Samiec wygląda tak samo jak samica.

Występowanie i środowisko

Północna Tanzania na południe od Jeziora Wiktorii. Na północ od jeziora w rejonie Tanga gatunek ten został introdukowany. Zamieszkuje suche tereny na wyżynach na wysokości 1200-1850 m n.p.m. Od roku 1930 zasiedla także obrzeża miast.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi dzienny i stadny tryb życia. Lot szybki i równy ze słyszalnym łopotem skrzydeł. Głos to przenikliwy świergot.

Morfologia i anatomia

Jaja są białe i zaokrąglone.

Pożywienie

Zjada nasiona traw i akacji.

Rozmnażanie

Łączy się w pary na całe życie. Gnieździ się w dziuplach baobabów lub na budynkach. Samica znosi 4-6 jaj, które wysiaduje przez 23 dni. Samiec karmi samicę. Pisklęta pokrywa gęsty, pomarańczowy puch. Po 40 dniach opuszczają gniazdo, ale przez kolejne dwa tygodnie karmią je rodzice.

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Rodzaj klatki i wyposażenieGatunek ten nadaje się do wolier zewnętrznych.
PokarmPodajemy gotowy pokarm dla papużek falistych lub nierozłączek, każdego dnia kłosy prosa, nasiona traw, jarzębinę, głóg, jabłka, gruszki, banany, truskawki, maliny, owoce dzikiej róży, wiśnie bez pestek, pomarańcze, winogrona, mandarynki, kiwi i inne owoce. Podajemy także granulat i warzywa, gwiazdnicę, koniczynę, rzeżuchę i inne zioła.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2013-05-22, GAT-538




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.