Niesobkowate

Niesobkowate (Hepialidae) to rodzina owadów z rzędu motyli, do której zaliczamy około 600 gatunków, z czego w Polsce tylko sześć.

Gatunki, które żyją w tropikach są pięknie ubarwione. U krajowych gatunków kolory są bardziej stonowane. Skrzydła mają trójkątny kształt, są czasem wąskie lub skrócone. Charakterystyczny jest odwłok, który jest uniesiony do góry i wystaje poza skrzydła. Typowe dla rodziny są także krótkie czułki.

Występowanie i środowisko

Największa liczba gatunków zamieszkuje Australię i Amerykę Południową. W Polsce występują na terenie całego kraju. Najczęściej można je spotkać w lasach i na łąkach. Przylatują do światła.

Tryb życia i zachowanie

Lot tych motyli zaczyna się o zmierzchu. Jest wahadłowy. To motyle o nocnej aktywności. Zimuje postać gąsienicy.

Morfologia i anatomia

Narządy gębowe są uwstecznione, czułki krótkie. Największy nasz gatunek dorasta do 6,5 cm rozpiętości skrzydeł. Największe gatunki osiągają 24 cm rozpiętości skrzydeł. Skrzydła pierwszej i drugiej pary są ze sobą połączone jarzemkiem.

Rozmnażanie

Samce wabią samice za pomocą zapachu wydzielanego przez łuski na odwłoku lub odnóżach. Samica jaja składa w locie lub do ziemi. Rozwój może trwać 3 sezony.

Pożywienie

Gąsienice przenikają do korzeni roślin, w których tworzą chodniki.

Ciekawostki

Inna nazwa tych motyli to krótkowąsy.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         Okres lotu krótkowąsa leśnego.
         Okres lotu niesobki chmielanki.


Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.52 / 64.38%
2024-01-22




Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Co to jest efekt motyla?
Co motyl ma wspólnego z efektem motyla? Czy rzeczywiście drobna zmiana w układzie może wywołać katastrofalne skutki? Co ma wspólnego efekt motyla z teorią chaosu?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

© medianauka.pl, 2018-12-29, RODZ-850



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.