Niesporczaki

Niesporczaki (Tardigrada) to typ drobnych bezkręgowców, czasami uważany za podtyp stawonogów. To jedne z najbardziej wytrzymałych zwierząt na świecie! Zaliczamy nich około 800 gatunków. Można się także spotkać z zabawną nazwą dla tych zwierząt, a mainowicie niedźwiadki, z uwagi na podobieństwo di niedźwiedzi w pokroju ciała.

niesporczak
© rukanoga - stock.adobe.com

Wygląd

Ciało pękate z 4 parami krótkich odnóży. Głowa nie jest wyraźnie wyodrębniona. Segmentacja jest niewyraźna, w budowie zewnętrznej w ogóle nie występuje. Charakterystyczny jest otwór gębowy z przodu ciała w postaci workowatego otworu. Otwór ten ma dwie igły (sztylety), które mogą być wysuwane.

Występowanie i środowisko

Niesporczak to organizm słodkowodny, rzadziej żyjący w wodach słonych lub miejscach wilgotnych, na przykład na mchach. Ma zasięg absolutnie kosmopolityczny.

Tryb życia i zachowanie

W przypadku niedostatecznej ilości wody w środowisku, niesporczak tworzy cystę. Ta forma przetrwalnikowa może wytrzymać nawet 6 lat.

Morfologia i anatomia

Maksymalna długość niesporczaka wynosi 0,5-1,2 mm. Ciało okryte jest kutikulą w postaci drobnych płytek. Niesporczak ma dość złożony układ pokarmowy, segmentowany układ nerwowy.

Rozmnażanie

To zwierzęta rozdzielnopłciowe. Zapłodnienie zachodzi wewnątrz organizmu. Jaja samica składa do pustej wylinki i tu się rozwijają.

niesporczak
© rukanoga - stock.adobe.com

Ciekawostki

Niesporczak potrafi przeżyć w temperaturze wrzącej wody, temperaturę -272°C. Można go umieścić w różnych środowiskach gazowych bez szkody dla organizmu.

Ciało niesporczaków zbudowane jest ze stałej, niewielkiej liczby komórek.

Na metrze kwadratowym mchu może znajdować się nawet 2 miliony osobników niesporczaków!




Jakie zwierzęta są najbardziej wytrzymałe?
W jak ekstremalnych warunkach może żyć organizm zwierzęcia? Czy jakiekolwiek zwierzę może przeżyć w ekstremalnie niskich lub wysokich temperaturach? Odpowiedź może zaskoczyć.

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Praca zbiorowa - Mały Słownik Zoologiczny Bezkręgowce, ISBN 83-214-0428-6, Wiedza Powszechna 1984
  • Campbell, Reece, Urry, cain, wasserman. Minorsky, Jackson - Biologia, ISBN 978-83-7510-392-2, REBIS 2013

© medianauka.pl, 2020-11-08, A-3936



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.