Nogal brunatny (Alectura lathami) to przedstawiciel rodziny nogali. Ma krępą budowę ciała. Głowa i szyja jest naga, kolorowa. Głowa jest czerwona, szyja żółta. Dziób jest mocny, ostry na końcu. Charakterystyczne są duże, silne nogi, przystosowane do grzebania w ziemi. Upierzenie ciemne.
Występowanie i środowisko
Zamieszkuje tropikalne lasy w zachodniej części Australii.
Tryb życia i zachowanie
Zamieszkuje tropikalne lasy w zachodniej części Australii.
Pożywienie
Zjada bezkręgowce, nasiona, owoce i jagody.
Rozmnażanie
Jest poligamiczny. Do inkubacji wykorzystuje naturalne źródła ciepła. Samica nie wysiaduje jaj, ani nie opiekuje się potomstwem. Pisklęta tuż po wykluciu muszą same zadbać o wodę, pokarm, bezpieczeństwo i ciepło. Jaja nogali nie mają komory powietrznej, przez co pisklęta wykluwają się bardzo energicznie.
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.