Nogale

Nogale (Megapodiidae) to rodzina ptaków z rzędu kuraków. Rodzina ta liczy dziś 22 gatunki w 7 rodzajach. W Polsce nogale nie występują.

Są to ptaki o krępej budowie ciała i charakterystycznych, mocno zbudowanych, dużych nogach, które mają przystosowanie do grzebania w ziemi. Ubarwienie zwykle brązowe, szare lub czarne, kilka gatunków jest bardziej kolorowych. Na głowie znajduje się często czub. Na głowie i szyi u niektórych gatunków znajdują się nieopierzone fragmenty ciała, zwykle kolorowe.

Występowanie i środowisko

Są to ptaki obecne w Australii, na Nowej Gwinei, Nikobarach, Celebesie, Molukach, Filipinach i w Polinezji. Najwięcej gatunków żyje w gęstych lasach tropikalnych. Tylko nogal pręgoskrzydły żyje pośród suchych zarośli.

Tryb życia i zachowanie

Ptaki te żerują na ziemi, przegrzebując ściółkę silnymi nogami w poszukiwaniu pokarmu.

Rozmnażanie

Nogale nie wysiadują jaj. Jaja są ogrzewane za pomocą energii słonecznej lub energii pochodzącej z fermentacji roślin. W pierwszym przypadku samica składa jaja do małych dołków wygrzebanych w ziemi, zawsze w miejscach nasłonecznionych. Po złożeniu jaj samica się już nimi nie interesuje. W drugim przypadku ptaki budują specjalne konstrukcje w kształcie kopców o średnicy 3 m i wysokości 1 m. Na jego spodzie znajduje się fermentująca roślinność, która emituje ciepło. Samiec bada dziobem temperaturę kopca. Gdy uzna, że temperatura jest odpowiednia, pozwala samicy złożyć jaja. Inne zaś ptaki potrafią wykorzystywać do inkubacji jaj wulkaniczne ciepło. Jaja są duże, białe lub brązowe. Samica składa jaja po jednym w długich odstępach czasu. W ciągu jednego sezonu samica składa od 12 do 30 jaj. Pisklęta ze względu na brak komory powietrznej w jaju wykluwają się dynamicznie. Pisklę musi też pokonać zwały ziemi w inkubatorze. Po wydostaniu się z gniazda pisklę jest zależne wyłącznie od siebie.

Pożywienie

Zjadają bezkręgowce, nasiona, owoce i jagody. Pokarmu szukają w leśnej ściółce.

Ochrona i zagrożenia

Cztery gatunki są zagrożone wymarciem, sześć kolejnych jest narażonych na wymarcie. Tubylcy wybierają jaja z gniazd, gdyż są wielkim przysmakiem. Ludzie czynią tak od stuleci.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

To wyjątkowe ptaki pod względem inkubacji. Wykorzystują naturalne źródła ciepła do ogrzewania jaj. Jest to energia słoneczna, geotermalna lub pochodząca z fermentacji. W ostatnim przypadku ptaki budują specjalne inkubatory, w których są w stanie regulować dość precyzyjnie temperaturę. Jaja nogali nie mają komory powietrznej, co zmusza pisklęta do gwałtownego wydostania się z jaja. Potem pisklęta pokonują jeszcze warstwę ziemi, nawet metrowej wysokości. Wydostanie się z inkubatora może trwać nawet kilka dni. Potem pisklę musi samo zadbać o wodę i wyżywienie, ochronę i ciepło.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki



Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.9 / 69.67%
2024-01-18



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Największe jaja na świecie
Jaki ptak znosi największe jaja na świecie, a jaki najmniejsze? Ile jaj kurzych mieści się w takim jaju. Czy takie jajo jest jadalne?
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2015-03-06, RODZ-267
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-05



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.