Wizon amerykański

Wizon amerykański (Neovison vison)

© Michael Robbins – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (3).

Wizon amerykański, norka amerykańska, norka kanadyjska (Neovison vison) to ssak z rodziny łasicowatych, bardzo podobny do norki europejskiej. Jest od niej większy i ma ciemniejsze futro. Ma smukłą budowę ciała, krótkie kończyny. Futro brązowe, ciemniejsze na ogonie i łapach, jaśniejsze na stronie brzusznej. Ze względu na cenne futro norka ta jest hodowana na całym świecie, także w Polsce. W dziko występujących populacjach przeważa kolor ciemnokasztanowy. Są też osobniki czarne i brązowe. Na podbródku i piersi występują białe plamy, które u każdego osobnika mają inny układ i kształt. Norka jest mylona z wydrą i tchórzem.

Występowanie i środowisko PL

W Polsce pojawia się zdziczała forma norki amerykańskiej hodowlanej. Gatunek ten pojawił się u nas niedawno. Jest gatunkiem inwazyjnym, który dziś jest obecny na terenie całego już kraju. W naturze występuje prawie w całej Ameryce Północnej. Zwierzę to jest związane z wodnym środowiskiem. Występuje zwykle w pobliżu wodnych zbiorników.

Tryb życia i zachowanie

Wizon amerykański jest aktywny o zmierzchu i w nocy. Bardzo dobrze pływa i nurkuje. Pod wodą może przebywać nawet 1 minutę. Poluje zarówno w wodzie jak i na lądzie. Norka amerykańska nie jest płochliwa wobec człowieka i można ją nierzadko obserwować w dzień.

Morfologia i anatomia

Samce są prawie dwa razy większe od samic. Samce dorastają do 45 cm, a samice do 38 cm długości ciała. Ciężar norki amerykańskiej wynosi 600 g - 1,5 kg w przypadku samców i od 400 g do 800 g w przypadku samic.

Pożywienie

Wizon poluje na drobne gryzonie, ptaki, ryby, raki, ślimaki, owady. Podkrada jaja, a także zjada w niewielkim stopniu pokarm roślinny.

Rozmnażanie

Gody odbywają się wiosną, głównie w marcu. Zwierzęta gonią się i wielokrotnie kopulują. Kopulacja może trwać kilka godzin. Ciąża trwa 42-46 dni. Samica w kwietniu rodzi 3-10 młodych. Oczy młodych otwierają się po miesiącu. Dopiero wówczas małe norki zaczynają jeść mięso. Matka jednak przez kolejny miesiąc karmi jeszcze młode mlekiem.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To gatunek łowny przez cały rok.

Ciekawostki

Futro z norki amerykańskiej należy do najcenniejszych w branży.

Dawna nazwa wizona amerykańskiego to norka amerykańska.

Podgatunki

Wyróżniamy następujące podgatunki:

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

           Trwa ruja u wizona amerykańskiego.
           Rodzą się młode wizona amerykańskiego (norki amerykańskiej).

Pokrewne gatunki ssaków


Rekord szybkości w rozprzestrzenianiu się


Na obce gatunki należy uważać. Niewiele trzeba, aby sprowadzony do parku, ogrodu, stawu obcy gatunek wydostał się z hodowli i skolonizował ogromne obszary.

Najbardziej cuchnące ssaki świata
Człowiek nie ma dobrego węchu. Są jednak zwierzęta, które człowiek wyczuje po zapachu z odległości nawet kilkuset metrów.
Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Prawda i mity o kotach — quiz

Liczba pytań: 12
Quiz dla każdego
Średni wynik:
9.83 / 81.92%
2024-02-18

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.51 / 65.03%
2024-01-20



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Praca zbiorowa – Ilustrowana encyklopedia ssaków Polski - atlas, ISBN 978-83-7705-871-8, P.H.W. FENIX 0
  • Alfred Brehm – Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015

© medianauka.pl, 2013-01-11, GAT-293
Data aktualizacji artykułu: 2022-05-01




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.