Nosoczub szmaragdowy (Calyptomena viridis ) to ptak z rodziny szerokodziobów o przysadzistej sylwetce i krótkim, kwadratowym ogonie. Upierzenie intensywnie zielone, na spodzie rozjaśnione. Na górnej części krótkiego dzioba, ma charakterystyczną, gęstą kępkę piór.
Występowanie i środowisko
Ptak ten żyje w lasach deszczowych, wiecznie zielonych. Występuje na Borneo, Sumatrze i Półwyspie Malajskim oraz na pobliskich, mniejszych wyspach
Pożywienie
Głównie owoce, okazjonalnie owady.
Rozmnażanie
Tworzy wiszące gniazda. Samica składa od 1 do 3 jaj, a następnie sama je wysiaduje przez 17-18 dni.
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.