Nosorożcowate

Nosorożce (Rhinocerotidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś 7 gatunków w 4 rodzajach. W Polsce nosorożce nie są obecne w naturze. Nosorożec północny i południowy czasem są uznawane za podgatunki nosorożca białego.

Nosorożce to duże ssaki o masywnej budowie ciała, krótkich kończynach, trójpalczastych, zakończonych kopytkami. Mają małe oczy usadowione po bokach głowy. Skóra jest bardzo gruba, pofałdowana, naga, sprawiająca wrażenie pancerza. Ogon zakończony włosiem. Na głowie na kości nosowej usadowiony jest róg, zbudowany z włókien substancji rogowej. U niektórych gatunków są dwa rogi (drugi róg usadowiony jest na kości czołowej). Towarzyszą im ptaki, które czyszczą skórę i ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Samice są mniejsze od samców.

Występowanie i środowisko

Nosorożce żyją w Azji i w Afryce. W przeszłości nosorożce żyły także w Europie. Zamieszkują sawanny i lasy.

Tryb życia i zachowanie

To zwierzęta aktywne od zmierzchu do rana. Lubią kąpiele błotne. Potrafią szarżować z dużą prędkością. Są bojaźliwe, jednak zaniepokojone potrafią zaatakować. Ataki nie są precyzyjne. Są samotnikami lub żyją w parach. Aktywne są wieczorem, rano i w nocy.

Odchody układają w stosy, które okopują za pomocą rogu. Pełnią funkcję "słupów granicznych" własnego terytorium.

Morfologia i anatomia

Najlepiej rozwinięte są słuch i węch. Jądra samców są umiejscowione wewnątrz jamy brzusznej. Długość ciała wynosi 2-4 m. Wysokość w kłębie 1-2 m. Masa ciała od 800 kg do 2,3 ton.

Rozmnażanie

Kopulacja nosorożców może trwać nawet 60 minut. Ciąża trwa 510-570 dni. Samica rodzi zwykle 1 młode, od razu zdolne do samodzielnej egzystencji.

Pożywienie

Zjadają pokarm roślinny: trawy, gałązki, liście.

Ochrona i zagrożenia

Ludzie polują na nosorożce ze względu na rogi, dlatego nosorożce są bliskie wytępienia. Najrzadziej występującym nosorożcem jest nosorożec jawajski (Rhinoceros sondaicus), którego liczebność szacuje się na kilkadziesiąt okazów.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Wymarły przodek nosorożców - Indricotherium, był prawdopodobnie największym, żyjącym ssakiem na ziemi. Ważył 20 ton i osiągał 5,5 m długości! Wyginał 10 milionów lat temu.

Nosorożec biały i nosorożec czarny mają szarą skórę, mimo nazw jakie noszą. Różnią się przede wszystkim sposobem odżywiania.

Nosorożec czarny ma aż 84 chromosomy. To największa u ssaków liczba chromosomów.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki




Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.5 / 65%
2024-01-20



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz — Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Praca zbiorowa — Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego — Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Alfred Brehm — Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963
  • Praca zbiorowa — Wielka Encyklopedia Przyrody. Ssaki, ISBN 83-7079-784-9, MUZA SA 1997

Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

© medianauka.pl, 2014-01-09, RODZ-43
Data aktualizacji artykułu: 2023-08-06



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.