Nurzaniec błotny
© alb83 – stock.adobe.com
Nurzaniec błotny (Pelodytes punctatus) to płaz bezogonowy z rodziny nurzańcowatych. Samce są mniejsze od samic. Kończyny tylne są długie, a palce nie są zrośnięte błonami pławnymi. Ciało z wierzchu jest pokryte brodawkami, te po boku mogą mieć pomarańczowy odcień. spód biały, żółtawy, czerwonawy. Podczas godów samce mają niebieskie lub fioletowe podgardle. Oczy duże z wrzecionowatymi, pionowymi źrenicami. Ubarwienie brązowe, szarobrązowe, oliwkowe, zielone. Na grzbiecie często widoczna plama w kształcie litery "X".
Występowanie i środowisko
Występuje w Europie (Francja, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Belgia). Zasiedla tereny otwarte, suche, wilgotne. Zasiedla łąki, pola, rzadkie lasy. Lubi podłoże skaliste i piaszczyste.
Tryb życia i zachowanie
Prowadzi nocny tryb życia. Poza okresem rozrody żyje na lądzie. Dzień spędza w norach w ziemi, które sam kopie. Zapada w sen zimowy na chłodniejszych obszarach występowania. Może żyć nawet 15 lat.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 4,5 cm (samice) lub 3,5 (samce).
Pożywienie
Poluje na owady.
Rozmnażanie
Rozród odbywa się kilka razy w roku. Obie płci wydają godowe odgłosy. Samica składa sznury skrzeku o długości od 3 do 20 cm. Przeobrażenie kijanek następuje po 7-8 miesiącach od chwili wyklucia.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Pokrewne gatunki płazów
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2019-04-27, GAT-612158