Nurzyk podbielały, nurzyk zwyczajny

Nurzyk podbielały, nurzyk zwyczajny (Uria aalge)

© mdalla – stock.adobe.com

Nurzyk podbielały, nurzyk zwyczajny (Uria aalge) to gatunek ptaka zaliczany do rodziny alk. Brak dymorfizmu płciowego. Ma wydłużone ciało. W szacie godowej ciało z wierzchu i szyja mają brunatnoczarny kolor. Spód jest biały. Po bokach występują ciemne kreski. Na złożonych skrzydłach widoczne są cienkie białe paski. Dziób jest długi i ostro zakończony. Czasem wokół oczu występuje biała otoka. Nogi oraz dziób są czarne. W szacie spoczynkowej biały jest spód i boki ciała. Od oczu za kark biegnie ciemna kreska.

Występowanie i środowisko PL

Zamieszkuje w okresie lęgów skaliste morskie wybrzeża, poza tym okresem przebywa na pełnym morzu. Jest obecny u wybrzeży Europy, Azji i Ameryki Północnej. W Polsce podczas zimowania występuje nielicznie nad Bałtykiem w okresie od września do maja.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi koczowniczy tryb życia. Potrzebuje długiego rozbiegu na wodzie, aby wznieść się w powietrze. Bardzo dobrze nurkuje.

Morfologia i anatomia

Osiąga długość ciała 44-50 cm, skrzydło ma długość 19-23 cm, ciężar od 700 g do 1,2 kg.

Pożywienie

Poluje na ryby i skorupiaki. Nurkuje za zdobyczą.

Rozmnażanie

Tworzy bardzo duże kolonie lęgowe na stromych skałach. Samica znosi jedno, gruszkowate jajo bezpośrednio na skale, które wysiadują oboje rodzice przez 30-35 dni. Po 18-24 dniach młode skaczą do morza. Najbliższa kolonia lęgowa znajduje się na wyspie Helgoland w Niemczech.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

   Okres występowania na Bałtyku nurzyka podbielałego.

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2016-10-17, GAT-2641




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.