Nutria amerykańska
Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl
Nutria (Myocastor coypus) to duży gryzoń z rodziny nutriowatych o dużej głowie, długim, słabo owłosionym, walcowatym ogonie. Cztery z pięciu palców kończyn tylnych połączone błoną pławną. 4-5 par sutków przesunięte są na stronę grzbietową. Futro gęste, ciemnobrązowe, z pojedynczymi włosami ościstymi.
Występowanie i środowisko
Żyje dziko w Ameryce Południowej. Została introdukowana w Japonii. Zamieszkuje brzegi zbiorników wodnych słodkich, czasem śródlądowe wody słone. Hodowana w Ameryce Północnej i Europie. W Polsce na wolności można spotkać osobniki zbiegłe z hodowli.
Tryb życia i zachowanie
Kopie nory z wylotem podwodnym. Buduje też domki na wodzie z trzciny. Aktywna w dzień i wieczorem. Nie odbywa wędrówek. Dobrze pływa, gorzej nurkuje. Pod wodą wytrzymuje do 5 minut.
Pożywienie
Zjada rośliny wodne, głównie trzciny i trawy kwaśne, korzenie wodnych roślin.
Rozmnażanie
W jednym roku zwykle dwa mioty. Ciąża trwa 128-135 dni, po której samica rodzi 4-7 młodych, czasem nawet 12. Młode szybko się usamodzielniają.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Jest zwierzęciem hodowlanym jako zwierzę futerkowe, z siekaczy wyrabia się wyrobu galanteryjne, ze ścięgien - katgut (nici chirurgiczne), ze skóry - imitację skóry jaszczurek, także wykorzystuje się mięso.
Ciekawostki
Nutrię hoduje się w klatkach lub na wpół naturalnych warunkach na stawach. Czasem ucieka, ale w Polsce ginie w wyniku ostrych mrozów zimą.
Pokrewne gatunki ssaków
Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2012-12-16, GAT-181