Obłok Oorta
Obłok Oorta albo chmura Oorta to najdalsza część Układu Słonecznego w kształcie sfery o średnicy około 100-140 tysięcy AU (jednostek astronomicznych). Światło słoneczne biegnie nawet rok do krańców obłoku Oorta. W skład Obłoku wchodzą drobne ciała lodowo-pyłowe i planetoidy.
Obłok Oorta w Układzie Słonecznym © shooarts - stock.adobe.com
Obłok Oorta składa się z części zewnętrznej (promień 70 000 AU), zawierającej obiekty o bardzo niestabilnych orbitach. Obłok wewnętrzny jest niemalże sferyczny (promień 10 000 AU). Jest bardziej zagęszczony niż jego zewnętrzna część.
Obłok Oorta to kolebka komet długookresowych. Szacuje się, że w obłoku Oorta może się znajdować nawet 1000 miliardów potencjalnych komet! Przechodząca w pobliżu obłoku Oorta gwiazda może zaburzyć orbity znajdujących się w pobliżu obiektów i wytrącić je ze swoich orbit. Część z nich wędruje w kierunku Słońca, co obserwujemy na nocnym niebie podczas przelotów komet, a często obiekty te zwyczajnie opuszczają Układ Słoneczny.
Tę część Układu Słonecznego nazwano nazwiskiem holenderskiego astronoma - Jana Hendrika Oorta, który w 1950 roku zaproponował istnienie skupiska komet około 50 000 AU od Słońca, po zbadaniu aphelium komet długookresowych.
© medianauka.pl, 2022-03-26, A-4403