Ogniczkowate

Ogniczkowate (Pyrochroidae) to rodzina owadów, która liczy dziś około 140 gatunków. W Polsce żyją 3 gatunki z tej rodziny owadów.

Większość gatunków ma jaskrawe, czerwone ubarwienie pokryw skrzydłowych i przedplecze, czasem także głowę. Spód na ogół jest czarny, podobnie odnóża i czułki. Owady te mają wydłużony kształt ciała, spłaszczony grzbietowo-brzusznie. Samice są zwykle nieco większe od samców.

Występowanie i środowisko

Tylko ogniczek większy występuje pospolicie na terenie całego kraju. Najczęściej można te owady spotkać w lasach na liściach i pniach drzew.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Brak danych.

Rozmnażanie

Samce odbywają w okresie godowym tańce godowe przed swoją partnerką. Samiec podczas godów przekazuje także samicy toksyczną substancję (kantarydynę). Samica wykorzystuje ten zapas dla swojego potomstwa. Samice składają jaja w korze drzew. Rozwój trwa 2-3 lata. Przepoczwarzenie zachodzi pod korą.

Pożywienie

To drapieżniki. Polują na larwy innych owadów, głównie żyjących w drewnie. Czasem dochodzi do kanibalizmu.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Chrząszcze te nie są jadalne dla owadożerców ze względu na toksyczną substancję (kantarydynę), którą przechowują w swoim ciele. Nie wiadomo jak owady ją pozyskują.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

          Okres występowania postaci dorosłej ogniczka większego.







© medianauka.pl, 2015-08-02, RODZ-333



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.