Ogorzałka

Ogorzałka (Aythya marila)

© Karen Popovich – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Ogorzałka (Aythya marila) to ptak z rodziny kaczkowatych, podobny nieco do czernicy. Ogorzałka nie ma czubka na głowie. W szacie godowej samiec ma ciemnozieloną głowę, metalicznie połyskującą. Wierzch popielaty, prążkowany, spód jasny. W spoczynkowej szacie upierzenie brązowieje. Samica ma brązowe upierzenie, a wokół nasady dzioba występuje biała plama.

Występowanie i środowisko PL

Ogorzałka występuje w Ameryce Północnej, Europie i Azji. W Europie ptak ten gniazduje na jeziorach górskich Skandynawii i Islandii. W Polsce zimuje na naszym wybrzeżu. Środowiskiem ogorzałki są jeziora lasotundry i tundry. Na przybrzeżnych wodach tworzy duże stada. W Polsce można ją obserwować w okresie od połowy września do kwietnia.

Tryb życia i zachowanie

Potrafi zanurkować na głębokość nawet 10 metrów.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 42-51 cm, rozpiętość skrzydeł wynosi 72-84 cm, a ciężar ciała 700-1400 g.

Pożywienie

Odżywia się pokarmem pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. W okresie letnim zjada głównie nasiona oraz owady. Zimą małże i inne zwierzęta morskie.

Rozmnażanie

Okres rozrodu trwa od końca maja. Gniazduje na ziemi w kępie roślin. Samica składa zwykle 8-11 jaj. Wysiadywanie trwa 26-28 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ochronie ścisłej.

Ciekawostki

To kaczka morska, która najczęściej pojawia się w głębi kraju.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

    Ogorzałka występuje w Polsce.

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2019-05-25, GAT-5976




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.