Ohar

Ohar (Tadorna tadorna)

Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (5).

Ohar (Tadorna tadorna) to ptak z rodziny kaczkowatych należący do grupy kazarek. Charakterystyczną cechą ohara jest guzowata narośl u nasady czerwonego dzioba, większa u samca. Samiec jest większy od samicy. Głowa oraz część szyi są czarne. Dolny odcinek szyi oraz spód ciała wraz z kuprem są białe. W poprzek piersi biegnie szeroki, rdzawy pas. Pisklęta są brązowo-szare z wierzchu i białe od spodu. Upierzenie docelowe pojawia się w 3 roku życia.

Występowanie i środowisko PL

Europa i Azja. Wybrzeże Bałtyku, Morza Północnego, Morza Śródziemnego oraz od Morza Czarnego po Chiny. Wybrzeża mórz i słone jeziora o piaszczystych brzegach. Bardzo rzadki w Polsce. Nielicznie gnieździ się nad Bałtykiem. Czasem zalatuje w głąb kraju.

Tryb życia i zachowanie

Żeruje na lądzie lub płytkiej wodzie. Jest ptakiem wędrownym. Od lipca do sierpnia (czasem września) ptaki te gromadzą się licznie zawsze w tym samym miejscu na pierzowiska. W tym czasie grupa ptaków licząca nawet 100 000 osobników pierzy się, tracąc zdolność lotu na pewien czas. Samiec wiosną wydaje odgłos świszczący o wysokich tonach. Samica wydaje odgłos "gehehheheh...". Poza sezonem lęgowym nie wydają odgłosów.

Pożywienie

Kaczka ta zjada bezkręgowce, w mniejszym stopniu wodorosty.

Rozmnażanie

Ohary gniazda zakładają w norach wykopanych przez samicę lub norach po królikach, lisach. Nory mają nierzadko 3-4 m głębokości. W niektórych norach gniazduje nawet 4-5 samic. Czasem gniazduje na powierzchni ziemi, w bunkrach, ruiny, opuszczone domostwa. Gniazdo może się znajdować 2-3 km od wody. Samica składa raz w roku od końca kwietnia lub w maju do czerwca 6-18 jaj, które wysiaduje przez 27-29 dni. Samiec czuwa w pobliżu. Pisklętami opiekują się oboje rodzice.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Dorosły ohar nie potrafi nurkować. Nurkować potrafią tylko pisklęta.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Trwa okres lęgowy ohara.
         Ohary gromadzą się na pierzowiska.

Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak najgłębiej nurkuje?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najgłębiej nurkuje?
Jaki ptak najszybciej pływa?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najszybciej pływa?
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Dlaczego ptaki lecą w kluczu?
W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.97 / 69.9%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2013-05-05, GAT-499




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.