Oleica fioletowa

Oleica fioletowa (Meloe violaceus)

© hans_chr – stock.adobe.com

Oleica fioletowa (Meloe violaceus) to gatunek chrząszcza z rodziny majkowatych (oleicowatych). Ciało krępe, z wielkim i rozdętym odwłokiem. Skrzydła i pokrywy zredukowane. Ubarwienie niebieskofioletowe. Głowa i przedplecze pokryte są dołeczkami. Oleica fioletowa jest podobna do oleicy krówki. Jest też od niej rzadsza w naszym kraju.

Występowanie i środowisko PL

Oleica fioletowa występuje w Europie i Azji. Owada tego można w Polsce spotkać na terenach suchych, dobrze nasłonecznionych.

Tryb życia i zachowanie

Osobniki dorosłe można spotkać w okresie od (kwietnia) maja do czerwca.

Morfologia i anatomia

Oleica ta osiąga rozmiary od 10 do 32 mm długości ciała.

Pożywienie

Larwy odżywiają się jajami pszczół. Osobniki dorosłe są roślinożerne.

Rozmnażanie

Owad ten ma niezwykle skomplikowany cykl rozwojowy - jest to tak zwana hipermetamorfoza. Samica składa do ziemi tysiące jaj. Z jaj wylegają się larwy, które wspinają się na kwiaty i czekają na swoich żywicieli - dzikie pszczoły. Wraz z pszczołą larwa trafia do gniazda. Pierwsze stadium zjada jaja pszczół. Drugie stadium to pędrak i odżywia się miodem. Po trzech linieniach larwa przeobraża się w nibypoczwarkę i zimuje. Wiosną poczwarka rzekoma przeobraża się w poczwarkę, a ta w owada dorosłego.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Wystraszony owad wydziela żółtą, oleistą substancję - kantarydynę, która u człowieka powoduje silne podrażnienie. Stąd pochodzi nazwa gatunkowa owada.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Można spotkać postać dorosłą oleicy fioletowej.

Pokrewne gatunki owadów




© medianauka.pl, 2018-08-27, GAT-15956




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.