Oleica fioletowa

Oleica fioletowa (Meloe violaceus)

© hans_chr – stock.adobe.com

Oleica fioletowa (Meloe violaceus) to gatunek chrząszcza z rodziny majkowatych (oleicowatych). Ciało krępe, z wielkim i rozdętym odwłokiem. Skrzydła i pokrywy zredukowane. Ubarwienie niebieskofioletowe. Głowa i przedplecze pokryte są dołeczkami. Oleica fioletowa jest podobna do oleicy krówki. Jest też od niej rzadsza w naszym kraju.

Występowanie i środowisko PL

Oleica fioletowa występuje w Europie i Azji. Owada tego można w Polsce spotkać na terenach suchych, dobrze nasłonecznionych.

Tryb życia i zachowanie

Osobniki dorosłe można spotkać w okresie od (kwietnia) maja do czerwca.

Morfologia i anatomia

Oleica ta osiąga rozmiary od 10 do 32 mm długości ciała.

Pożywienie

Larwy odżywiają się jajami pszczół. Osobniki dorosłe są roślinożerne.

Rozmnażanie

Owad ten ma niezwykle skomplikowany cykl rozwojowy - jest to tak zwana hipermetamorfoza. Samica składa do ziemi tysiące jaj. Z jaj wylegają się larwy, które wspinają się na kwiaty i czekają na swoich żywicieli - dzikie pszczoły. Wraz z pszczołą larwa trafia do gniazda. Pierwsze stadium zjada jaja pszczół. Drugie stadium to pędrak i odżywia się miodem. Po trzech linieniach larwa przeobraża się w nibypoczwarkę i zimuje. Wiosną poczwarka rzekoma przeobraża się w poczwarkę, a ta w owada dorosłego.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Wystraszony owad wydziela żółtą, oleistą substancję - kantarydynę, która u człowieka powoduje silne podrażnienie. Stąd pochodzi nazwa gatunkowa owada.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Można spotkać postać dorosłą oleicy fioletowej.

Pokrewne gatunki owadów


Największy chrząszcz na świecie
Jaki chrząszcz jest uznawany za największego na świecie? Gdzie żyje i czy odbiega znacznie rozmiarami od krajowych gatunków?
Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?
Można się spotkać z przekonaniem, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane. Czy rzeczywiście?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2018-08-27, GAT-15956




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.