Olśniak himalajski

Olśniak himalajski (Lophophorus impejanus)

Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (2).

Olśniak himalajski (Lophophorus impejanus) to ptak z rodziny bażantowatych, pięknie ubarwiony, ogon krótki i szeroki. Samiec ma upierzenie z metalicznym połyskiem, przeważają kolory niebieski, purpurowy i brązowozielony. Kuper jest biały,ogon cynamonowy. Spód ciała czarny. Szyja jest bardzo kolorowa, przypomina kolory tęczy. Na głowie czubek z kilku cienkich piór. Samica jest brązowa z jasnym kreskowaniem. Na szyi biała obroża. Wokół oczu skóra ma turkusowy kolor.

Występowanie i środowisko

Himalaje. Olśniak himalajski zamieszkuje górskie lasy dębowe i cedrowe, zarosła rododendronów. Występuje na wysokości od 2100 do nawet 4500 m n.p.m.

Tryb życia i zachowanie

Olśniak himalajski prowadzi naziemny tryb życia. To ptak wrażliwy na wyższe temperatury. Nie znosi też silnego nasłonecznienia.

Pożywienie

Ptak ten zjada części roślin takie jak nasiona, bulwy, jagody, korzonki, a także zjada owady. W poszukiwaniu pokarmu posługuje się dziobem.

Rozmnażanie

Olśniak jest poligamiczny (wyjątkowo monogamiczny). Gody rozpoczynają się tańcem godowym samca. Gniazdo buduje na ziemi, pod okapem skał lub drzewa. Samica składa 4-6 jaj. Młode stają się samodzielne po 6 tygodniach życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Olśniak potrafi wydobyć owady i różne części roślin spod głębokiego śniegu.

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2013-05-06, GAT-508




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.