Opaślik sosnowiec

Opaślik sosnowiec (Barbitistes constrictus)

© Vera Kuttelvaserova - Fotolia.com

Opaślik sosnowiec (Barbitistes constrictus) to gatunek owada prostoskrzydłego z rodziny pasikonikowatych o niebieskozielonym lub brązowawym ubarwieniu z czarnymi, drobnymi plamami. Trzecia para odnóży mocno rozwinięta. Od oczu przez prawie całe ciało biegnie żółta linia. Czułki są ciemne, co pewien (duży) odstęp z jasnymi pierścieniami. Czułki są trzy razy dłuższe niż długość ciała. Głowa jest nieznacznie szersza od przedplecza. Przedplecze ma wygięcie przypominające siodło. Samica ma dość długie pokładełko. Skrzydła są skrócone.

Występowanie i środowisko PL

Opaślik sosnowiec zasiedla lasy iglaste, najczęściej sosnowe. Jest u nas pospolity w całym kraju. Jest to gatunek Europy Środkowej.

Tryb życia i zachowanie

Zimują jaja. Osobniki dorosłe pojawiają się w lipcu i występują aż do października.

Morfologia i anatomia

Opaślik sosnowiec osiąga od 2 do 3 cm długości ciała. U samców przysadki odwłokowe są esowate, poszerzające się i zwężone na samym końcu.

Pożywienie

Opaślik żywi się roślinami leśnego runa na wczesnym etapie rozwoju, później zjada pąki i igły drzew.

Rozmnażanie

Okres rozwoju trwa dwa lata. Samce przywołują śpiewem samice po zmierzchu. Samica składa jaja w sierpniu do gleby, otoczone twardniejącą wydzieliną.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To szkodnik leśny tępiony za pomocą środków chemicznych przy masowych pojawach.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres występowania postaci dorosłej opaślika sosnowca.

Pokrewne gatunki owadów


Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.


© medianauka.pl, 2018-09-01, GAT-14980




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.