Opuncja

Opuncja

Opuncja (Opuntia) to rodzaj roślin z rodziny kaktusowatych, do którego zaliczamy około 200-300 gatunków. Niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne w szklarniach i domach.

Kaktusy te mogą mieć różny pokrój, w zależności od gatunku. Są tu gatunki niskie, płożące się, a nawet krzewy i drzewa. Większość gatunków ma kolce, a także glochidy, czyli bardzo krótkie i małe szczecinki wyposażone w mikroskopijne, skierowane ku tyłowi haczyki. Szczecinki te łatwo odłamują się i wszczepiają w naskórek. Są trudne do usuwania i mogą spowodować przykry stan zapalny skóry. Dlatego z opuncją nie powinny mieć kontaktu dzieci ani zwierzęta domowe.

Występowanie

W naturze opuncje żyją w obu Amerykach od Kanady po południowe krańce Ameryki Południowej. Można je także spotkać na Galapagos i Karaibach. Część gatunków rozprzestrzeniła się na inne kontynenty, w tym Afrykę i Australię, gdzie stanowią chwasty i mają status roślin inwazyjnych. Z tego względu uprawa w niektórych krajach jest zakazana.

Opuncja preferuje tereny suche, piaszczyste, kamieniste.

Morfologia

Osiąga wysokość nawet 9 m.

Pęd jest złożony z członów. Kształt może być spłaszczony lub wałkowaty. Drobne i mięsiste liście pojawiają się na wierzchołkach nowych przyrostów.

Kwiaty są czerwone lub żółte.

Owoce to owalne jagody, zwykle jadalne, zielone, żółte lub czerwone.

Ciekawostki

W Australii jeden z osadników sprowadził opuncję zwykłą (Opuntia vulgaris) w celu budowy naturalnych ogrodzeń, żywopłotów. Szybko opuncja ta zaczęła kolonizować miliony hektarów powierzchni. W walce z inwazyjną rośliną pomógł motyl o łacińskiej nazwie Cactoblastis cactorum, którego gąsienice pomogły zwalczyć tę inwazję.

Gatunki

Wykaz gatunków, które zostały opisane w naszym serwisie:

Inne gatunki






Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Praca zbiorowa - Botanica ilustrowana, w alfabetycznym układzie, opisuje ponad 10 000 roślin ogrodowych, ISBN 3-8331-1916-0, Könemann 2005
  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003
  • Rudolf Subik, Libor Kunte - Encyklopedia Kaktusów, ISBN 83-11-10517-0, Bellona 2003

© medianauka.pl, , RODZAJ-274
Data aktualizacji artykułu: 2024-03-29



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.