Orleń cętkowany

Orleń cętkowany (Aetobatus narinari)

© Karl Keller – stock.adobe.com

Orleń cętkowany (Aetobatus narinari) to płaszczka z rodziny orleniowatych o mocno spłaszczonym ciele grzbietobrzusznie, z mocno umięśnionymi płetwami piersiowymi, z długim, cienkim ogonem. Za płetwą grzbietową znajdują się kolce w liczbie od 1 do 3. Skóra na całej powierzchni jest gładka. Ciało z wierzchu jest brązowe, oliwkowe lub szare, nakrapiane pięknymi żółtymi lub białawymi z niebieską obwódką cętkami, od spodu zaś płaszczka jest biaława. Okazy dorosłe mają bardzo długi, cienki ogon. Jego długość nieraz przekracza 4,5 razy długości samego ciała.

Występowanie i środowisko

Jest to ryba szeroko rozpowszechniona w strefie tropikalnej, subtropikalnej i umiarkowanej. Występuje w Atlantyku z Morzem Śródziemnym, Pacyfiku i Oceanie Indyjskim.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk

Tryb życia i zachowanie

To niezwykle silna ryba. Orleń porusza płetwami w sposób przypominający powolny trzepot skrzydłami motyla lub ptaka. Zwykle orlenie pływają samotnie lub w parach. Czasem jednak młode osobniki gromadzą się w ogromne, liczące nawet kilkaset osobników, stada. Potrafi płynąć wytrwale przy dnie i w otwartej toni.

Pożywienie

Odżywia się małżami, które rozgniata mocnymi zębami.

Rozmnażanie

Samica kopuluje z kilkoma samcami. Podczas godów orlenie dotykają się spodnią częścią ciała. Orleń cętkowany jest jajożyworodny. Niezwykły jest fakt porodu, który odbywa się w powietrzu. Samica wyskakuje nad powierzchnię wody i dokonuje porodu.

Ochrona i zagrożenia EN

Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. To najbardziej pospolity orleń. Mięso uważane jest za przysmak. Ryba ta jest jednak rzadko odławiana.

Ciekawostki

To jedna z większych płaszczek na świecie. Rozpiętość płetw sięga nawet 3 metrów.

Zanotowano przypadek holowania przez złowionego orlenia siedmiometrowej łodzi wraz z załogą przez dość długi czas.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

Pokrewne gatunki ryb

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-06-12, GAT-4069




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.