Osetnik (Carduelis citrinella) to gatunek niewielkiego ptaka z rodziny ziarnojadów. Jest mniejszy od wróbla. Upierzenie w większości żółtozielone. Samiec ma żółty spód ciała oraz czoło. Kark i boki są szare, a grzbiet oliwkowy. Skrzydła są ciemne z żółtozielonymi paskami. Samica jest mniej żółta od samca.
Występowanie i środowisko PL
Osetnik gniazduje w górach środkowej i południowej części Europy. W Polsce potwierdzono zaledwie kilka obserwacji. Najczęściej można go spotkać w Alpach. Zimuje w południowo-zachodniej części Europy. Spotykany na skrajach lasów i łąk.
Tryb życia i zachowanie
Wiosną tworzy dość duże stada.
Morfologia i anatomia
Osiąga 12 cm długości ciała.
Rozmnażanie
Gniazduje wysoko w koronie drzew. Gatunek słabo poznany pod względem rozrodu. W zniesieniu 4-6 jaj.
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.