Ostrygojad (zwyczajny)

Ostrygojad (zwyczajny) (Haematopus ostralegus)

© Alonbou – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia i filmy (1).

Ostrygojad zwyczajny, ostrygojad (Haematopus ostralegus) to gatunek ptaka z rodziny ostrygojadów, wielkości wrony. Brak dymorfizmu płciowego. Ptak w szacie godowej ma czarną głowę, szyję, grzbiet, wole, skrzydła i część ogona. Pozostała część ciała jest biała. Dziób jest długi i bocznie spłaszczony. Nogi mają czerwoną barwę. Poza okresem rozrodczym na gardle pojawia się biała plama. Młode są bardziej brązowe.

Występowanie i środowisko PL

To ptak morskich wybrzeży, brzegów jezior i rzek. Można go także spotkać daleko od wody na polach i łąkach. Występuje w Europie, Azji, Nowej Zelandii. W Polsce jest rzadkim ptakiem lęgowym. Podczas wędrówek występuje u nas dość licznie na wybrzeżu.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi osiadły i wędrowny tryb życia. Dożywa 35 lat.

Morfologia i anatomia

Osiąga 40-49 cm długości ciała i 330-750 g masy ciała. Długość skrzydła wynosi 25-27 cm.

Pożywienie

Poluje na skorupiaki, mięczaki, ryby, owady.

Rozmnażanie

Gniazduje na ziemi na piasku lub żwirze. Samica raz do roku w okresie kwiecień-maj składa 3-4 jaja, które przez 26-28 dni wysiadują oboje rodzice. Zaraz po wykluciu się pisklęta opuszczają gniazdo, są jednak karmione przez rodziców. Po 5 tygodniach uzyskują zdolność lotu.

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Ze schwytaną zdobyczą ukrytą w muszli ptaki podchodzą z różnymi strategiami. Mogą muszlą uderzać o twarde podłoże (kamień), aż odpryśnie jej kawałek. Czasem też ptak czeka, aż mięczak rozchyli lekko muszlę, wówczas wkłada dziób do środka i nie pozwala się jeje zamknąć.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Okres lęgowy ostrygojada.

Pokrewne gatunki ptaków


Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.98 / 69.93%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2016-10-23, GAT-2666




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.