Owadożerne

Owadożerne (Insectivora) jest to najbardziej prymitywny rząd niewielkich ssaków łożyskowych, który liczy dziś 400 gatunków w 6 rodzinach i 60 rodzajach. W Polsce żyje 9 gatunków z tego rzędu ssaków. Zwierzęta te są znane od kredy na podstawie wykopalisk. Pod względem liczebności gatunków, to trzeci rząd z gromady ssaków. Klasyfikacja wielu gatunków jest dyskusyjna.

Rodziny

Alfabetyczny wykaz opublikowanych rodzin.

Nazwa rodzinyNazwa
łacińska
Liczba gatunków Czy występuje
w Polsce?
ŚwiatPolska


Występowanie i środowisko

Żyją w Eurazji, obu Amerykach, Afryce. Zajmują najróżniejsze środowiska.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą zwykle nocny tryb życia. Są na ogół dość ruchliwymi zwierzętami. Prowadzą zwykle naziemny tryb życia. Niektóre gatunki prowadzą ziemno-wodny, inne podziemny i nadrzewny tryb życia.


Morfologia i anatomia

Rozmiary tych zwierząt są niewielkie, najmniejsze z nich są równocześnie najmniejszymi znanymi dziś ssakami, największy gatunek ma 50 cm długości głowy i tułowia. U niektórych gatunków wykształciły się kolce. Z wyglądu większość gatunków jest podobna do myszy. Zwykle głowa jest zakończona wydłużonym ryjkiem. Owadożerne mają krótkie kończyny, długi ogon (poza gatunkami żyjącymi pod ziemią).

Zęby są zaopatrzone w małe guzki. Mózg jest gładki i mały, z silnie rozwiniętymi ośrodkami węchowymi. Mają dwudrożną macicę. Liczba zębów: 44-28.

Rozmnażanie

Zwykle są dość płodne. Najbardziej płodne są tenreki (rekord wśród ssaków).

Pożywienie

Jak nazwa wskazuje, pokarm stanowią głównie owady. U niektórych gatunków w ślinie znajduje się jad. Są bardzo wrażliwe na brak pokarmu. Bez niego bardzo szybko giną. Czasem dietę uzupełniają pokarmem roślinnym.

Ochrona i zagrożenia

W Polsce owadożerne są gatunkami chronionymi. Najbardziej zagrożone są gatunki z rodzaju Solenodon. Chrysospalax trevelyani jest krytycznie zagrożony, wiele innych gatunków jest zagrożonych lub narażonych na wyginięcie.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem PL
(wszystkie wymienione polskie gatunki rzędu)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Brak danych.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia





© medianauka.pl, 2014-01-08, RZAD-9




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.