Owoce
generated by AI
Owoce to występujący u części roślin organ powstający z zalążni słupka, który zawiera w swym wnętrzu nasiona. Część owoców jest jadalna przez człowieka i zwierzęta. Jest to zatem rodzaj pożywienia. Owoce mają zwykle grubą warstwę miąższu i przyjemny, najczęściej słodki smak i aromat. Owoce stanowią istotne źródło minerałów, witamin i składników odżywczych. W tym miejscu przedstawiamy owoce drzew, krzewów i krzewinek oraz bylin, rosnących w Polsce i nie tylko.
Co to jest owoc?
Owoc to część rośliny, narząd, który powstaje z zalążni słupka kwiatowego, choć czasem w jego powstaniu biorą także inne części kwiatu. Owoc zawiera nasiona. Zwykle owoc zbudowany jest z owocni i nasion, znajdujących się w komorach nasiennych. Owoce różnych gatunków roślin często bardzo różnią się w swojej budowie od siebie.
Atlas owoców BETA
Przedstawiamy atlas owoców, które opisujemy w naszym serwisie. Rozpoznawanie gatunków odbywa się za pomocą specjalnych filtrów. Możesz tu określić kilka istotnych parametrów wyszukiwania.
Liczba zgromadzonych gatunków w atlasie owoców: 72.
Rodzaje owoców
Istnieje co najmniej kilka klasyfikacji owoców.
Owoce można podzielić na:
- Owoce cytrusowe - uprawiane w tropikach i na terenach subtropikalnych, są bardzo soczyste. Przykłady cytrusów: pomarańcze, cytryny, mandarynki, pomelo, limonki.
- Owoce egzotyczne - to owoce uprawiane w ciepłych rejonach świata, zwykle w dalekich krajach. Są to na przykład banany, mango, kiwi, smoczy owoc, a także cytrusy.
- Pestkowce - owoce pestkowe to takie, które zawierają w sobie pestkę lub pestki. Są to na przykład czereśnie, wiśnie, morele, śliwki.
- Jagody - to niewielkie owoce z drobnymi nasionami. To owoce pojedyncze, z soczystą owocnią, okrytą skórką. Są to na przykład porzeczki, borówki, maliny, agrest, winogrona.
- Owoce ziarnkowe - to owoce zawierające gniazda nasienne, złożone z kilku komór, w których znajdują się zwykle 2-4 nasiona. Do takich owoców można zaliczyć gruszki, jabłka, pigwy.
A oto inny podział owoców:
- Owoce pojedyncze - powstaje z jednej zalążni. Dalej dzielimy je na owoce suche i mięsiste.
- Owoce złożone - te dzielimy dodatkowo na:
- Owoce zbiorowe - zespół pojedynczych owoców, które powstały z wielu zalążni w jednosłupkowym kwiecie. Przykładem takiego owocu jest poziomka, jeżyna, malina.
- Owocostany - zbiory pojedynczych owoców, które powstały z kwiatostanów. Przykładem owocostanu jest ananas.
Pytania
Czy pomidor to owoc?
Z biologicznego punktu widzenia tak, ponieważ rozwija się z kwiatu. Choć formalnie jest więc owocem, zwyczajowo zaliczamy go do warzyw z uwagi na jego zastosowanie.
Czym się różnią owoce od warzyw?
Warzywa to rośliny zielne uprawne, które mogą stanowić pożywienie dla człowieka. Spożywane mogą być różne części roślin, w tym liście, same ogonki liściowe, korzenie, łodygi, nasiona, kwiaty lub owoce. Owoce mogą być zatem warzywami. W formalnej klasyfikacji towarów spożywczych warzywa stanowią grupę produktów roślinnych przeznaczonych do spożycia, obejmująca poza tym co tradycyjnie uznawane jest za warzywa także niektóre grzyby, owoce oliwek, kapary.
Oto różnice między owocami i warzywami:
- owoce zawsze powstają z kwiatów, a warzywa to także inne części roślin;
- owoce zawierają nasiona, a warzywa zwykle nie;
- owoce są zazwyczaj słodkie lub cierpkie, warzywa zaś są łagodne w smaku lub ostre;
- z owoców przyrządza się desery, słodkie przekąski i soki, a z warzyw dania wytrawne i przystawki;
- owoce są zazwyczaj bardziej kaloryczne niż warzywa.
Inne pytania
- Czy ogórek to owoc? Z biologicznego punktu widzenia tak. Z uwagi na sposób uprawy i zastosowanie, ogórki zaliczamy do warzyw.
- Czy awokado to owoc? Tak, choć z uwagi na niską zawartość cukrów prostych czasem awokado zalicza się do warzyw.
- Czy dynia to owoc? To owoc, ale może być zaliczany także do warzyw z uwagi na zastosowanie.
- Czy marchewka to owoc? Nie, choć w Unii Europejskiej marchew uchodzi za owoc z uwagi na to, że w Portugalii wyrabia się z niej dżemy.
- Czy orzech to owoc? Orzechy to rodzaje owoców suchych niepękających o silnie zdrewniałej owocni.
- Czy arbuz to owoc? Tak, z biologicznego punktu widzenia to owoc.
Co to jest owoc szupinkowy?
To tak zwany owoc rzekomy, owoc, w rozwoju którego oprócz zalążni biorą udział także inne części kwiatu. Przykładem owocu szupinkowego jest owoc dębu, orzeszek buka z szupinką, a także jabłko czy gruszka. W przypadku jabłek i gruszek soczysty miąższ rozwija się z zalążni, ale z zalążni powstają łuski otaczające nasiona.
Jak działa klucz w atlasie?
Nasza aplikacja wyświetla tylko te karty dla zadanych warunków, dla których warunki te zostały określone w naszej bazie danych.
Dla przykładu jeżeli zadamy warunki wyszukiwania związane z kolorem i miejscem występowania, to dany gatunek zostanie wyświetlony wtedy, gdy w obu przypadkach nastąpi jednoczesne dopasowanie do tych dwóch cech.
Wyświetlenie danej karty przy zadanych warunkach oznacza, że cechy te z pewnością występują lub mogą występować.
Nie zostaną wyświetlone w wynikach takie karty, którym nie przypisano danych cech w naszej bazie danych (na przykład z powodów braku danych źródłowych), a w rzeczywistości cechy te mogą występować. Jeśli zatem karta gatunku nie zostanie wyświetlona dla zadanych warunków, nie oznacza to, że warunki te nie są spełnione.
Pamiętaj, że wyniki tu prezentowane są przybliżone i mają jedynie pomóc w identyfikacji.