Palearktyka
Palearktyka, kraina palearktyczna - jest to kraina zoogeograficzna, w skład której wchodzi cześć Azji na północ od Himalajów, cała Europa oraz północna część Afryki na północ od Sahary.
Palearktyka jest częścią holarktyki.
W Palearktyce występuje dużo przedstawicieli kopytnych, gryzoni, a także drapieżnych ssaków, jednak pod względem bogactwa fauna nie jest bardzo zróżnicowana. Za to jest rozłożona pod względem różnorodności form równoleżnikowo.
Większość Palearktyki leży w strefie klimatu zimnego oraz umiarkowanego. Tylko w południowej części sięga klimatu podzwrotnikowego.
Najbardziej charakterystyczne gatunki zwierząt to: niedźwiedź polarny, lis polarny, renifer, bielak, leming, puchacz śnieżny, pardwa górska, żubr, jeleń, sarna, piżmowiec, daniel, muflon, wielbłąd, niedźwiedź brunatny, łasica, myszy, adaks, oryks i inne.
Gadów i płazów nie ma tu zbyt wiele.
Różnych gatunków ptaków żyje tu około 1000 gatunków.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- Praca zbiorowa pod redakcją Jana Kofmana - Encyklopedia Popularna PWN, ISBN 83-01-10416-3, PWN 1993
- Czesław Jura, Halina Krzanowska - Leksykon biologiczny, ISBN 83-214-0375-1, Wiedza Powszechna 1992
© medianauka.pl, 2019-08-19, A-3660
Data aktualizacji artykułu: 2024-07-16