Papużka falista

Papużka falista (Melopsittacus undulatus)

© markus angermeier – stock.adobe.com

Papużka falista (Melopsittacus undulatus) to gatunek papugi. Brak dymorfizmu płciowego w upierzeniu. Samica ma szarą woskówkę, samiec niebieską. Przez podgardle przechodzi rząd ciemnych korali. W naturze czoło i ciemię oraz policzki są żółte. Grzbiet poprzez kark aż po głowę jest zielony z ciemniejszymi falami, biegnącymi w poprzek ciała. Fale są też obecne na policzkach. Spodnia strona jest zielona. Skrzydła są żółtawe z czarnym deseniem. Lotki są zielone. Nogi są niebieskawe.

Występowanie i środowisko

Papużki faliste preferują otwarte przestrzenie, lasy galeriowe, śródpolne zadrzewienia Australii. Brak ich w Tasmanii. W latach 50. XX w. gatunek ten introdukowano na Florydzie w stanach Zjednoczonych.

Tryb życia i zachowanie

To bardzo ruchliwy ptak. Prowadzi stadny tryb życia. Jest ptakiem wędrownym. Wędrówki odbywa za pokarmem. Papużka ta żyje przeciętnie 8 lat, maksymalnie 25 lat.

Morfologia i anatomia

Papużka falista osiąga 19 cm długości ciała, skrzydło mierzy 11 cm długości, ciężar wynosi 30-45 g.

Pożywienie

Zjada pokarm pochodzenia roślinnego, głównie nasiona traw.

Rozmnażanie

W sezonie lęgowym woskówka samicy brązowieje. Gniazduje w dziuplach, zwykle drzew eukaliptusowych. Wyprowadza dwa lęgi w ciągu roku od października do grudnia. W zniesieniu 3-8 jaj. Jaja wysiaduje wyłącznie samica przez 16-20 dni. Pisklęta karmi samiec i samica. Po miesiącu młode są zdolne do opuszczenia gniazda.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Papużka falista to najczęściej trzymana w domu papuga. Do Europy sprowadzono ją w 1840 roku. Okaz młody i izolowany potrafi naśladować pojedyncze słowa. Udało się uzyskać około 20 odmian barwnych, każda w trzech natężeniach koloru. Barwa zielona dominuje w dziedziczeniu. Odmiany barwne: lutino (czysto żółta), żółta, biała, niebieska, fioletowa, opalona. Istnieją dwie rasy dwukolorowe.

Pytania

Pytania

Co jedzą papużki faliste?

W naturze papużki faliste zjadają głównie nasiona traw. W hodowli głównie podajemy gotową mieszankę ziaren, warzywa i zieleninę. Papugi te mogą jeść wiele innych rzeczy. Szczegóły w sekcji o hodowli.

Ile żyją papużki faliste?

W niewoli papużki faliste dożywają około 10 lat, czasem więcej.

Ile kosztuje papużka falista?

Cena papużki falistej waha się od 20 do 70 zł.



Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku Papużka falista to bardzo wdzięczny i łatwy w hodowli domowej ptak. Jest bardzo przyjazna.
Rodzaj klatki i wyposażenieTrzymamy w klatce z pełnym wyposażeniem (zabawki) lub wolierze. W tym drugim przypadku należy zapewnić ptakom ciepłe schronienie na noc.
Inne warunki chowu Aby ptak czuł się dobrze warto klatkę zaopatrzyć w wiele akcesoriów. Ptak źle znosi złe traktowanie. Okazana serdeczność wobec ptaka zwraca się nawiązaniem więzi z opiekunem. Ptak do oswojenia powinien mieć nie więcej jak sześc tygodni. Izolowany uczy się pojedynczych słów!
PokarmPodajemy gotową mieszankę ziaren, warzywa i zieleninę (cykorię, gwiazdnicę, pietruszkę, rzeżuchę, szpinak, mniszek lekarski, zielony groszek, bakłażan,marchew, gotowane buraki, cukinie, gotowane ziemniaki). Unikamy sałaty. Dbamy o podawania kłosów prosa, kiełków pszenicy, łuskanego słonecznika. Podajemy też truskawki, jabłka, pomarańcze, mandarynki, winogrona, gruszki, pomidory, kiwi, mango, ananasy, brzoskwinie. Jeden raz w tygodniu siekamy ugotowane jajko i podajemy z twarogiem. dbamy o podawanie sepii, żwirku mineralnego i innych źródeł wapnia.
RozmnażanieRozród w skrzynkach lęgowych o wymiarach 25 × 15 × 16 cm (lub wyższe) z otworem wejściowym 6 cm.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres rozrodu papużki falistej.

Pokrewne gatunki ptaków


Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2016-10-16, GAT-2722




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.