Parposz

Parposz (Alosa fallax)

© Mannaggia – stock.adobe.com

Parposz (Alosa fallax) to gatunek morskiej ryby z rodziny śledziowatych. Ciało dość wysokie, bocznie spłaszczone. Wierzch niebieskozielony, spód srebrzysty. Po bokach cała biegnie kilka ciemnych plam. Płetwa grzbietowa jest krótka. Linii bocznej brak.

Występowanie i środowisko PL

Występuje u wybrzeży w Europie, północnej Afryce i na północy Półwyspu Arabskiego - od Islandii po Egipt. Parposz bywa poławiany w Bałtyku. Dziś bardzo rzadko spotykany.

Środowisko

ryba słodkowodna
ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Bałtyk
Morze Śródziemne

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi pelagiczny tryb życia. To ryba anadromiczna.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 40-50 cm, ciężar ciała 1-1,5(2) kg.

Pożywienie

Zjada przede wszystkim drobne skorupiaki i larwy innych ryb.

Rozmnażanie

Podczas tarła osobniki dorosłe nie jedzą. Na tarło parposz wchodzi do rzek od połowy kwietnia do początku czerwca. Samica składa 140-180 tysięcy jaj. Larwy mają 4 mm długości. Gdy osiągają 8-14 cm płyną w kierunku morza.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce parposz podlega ochronie ścisłej. W Polsce jest krytycznie zagrożony wymarciem.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik – Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
  • Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach – Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992
  • Joanna Grabowska, Michał Grabowski – Ilustrowana encyklopedia ryb Polski - Atlas, 978-83-7705-827-5, Fenix 2015

© medianauka.pl, 2019-06-21, GAT-632687




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.