Paskownik zmienny (Aegithina tiphia) to gatunek ptaka wróblowego z rodziny paskowników. Samica ma zielonkawe upierzenie z wierzchu i żółtawe od spodu. Na skrzydłach podwójna czarno-biała pręga. Końcówki ogona są czarne. Samiec ma czarny wierzch.
Występowanie i środowisko
Paskownik zmienny żyje w Indonezji i południowo-wschodniej części Azji. Można go spotkać w lasach i ogrodach.
Tryb życia i zachowanie
To dość hałaśliwy ptak. Samce mają ciekawy zwyczaj wznoszenia się i opadania w postaci zielonkawej, puchowej "kuli".
Pożywienie
Poluje na owady, zbierając je z powierzchni liści.
Rozmnażanie
Gniazdo ma postać czarki. Samica wysiaduje jaja w nocy, samiec za dnia. Pisklęta są czasem rozdzielane pod opiekę osobno samca i samicy.
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.