Paszczak australijski
© David_Steele – stock.adobe.com
Paszczak australijski (Podargus strigoides) to gatunek ptaka z rodziny paszczaków. Ma miękkie upierzenie, szarawe, przypominające korę drzew. Charakterystyczny jest bardzo szeroki dziób. Głowa i oczy są duże. Ma bardzo małe nogi i stopy. U nasady dzioba znajdują się szczeciny. Skrzydła są zaokrąglone, ogon długi.
Występowanie i środowisko
Zamieszkuje praktycznie cały kontynent australijski.
Tryb życia i zachowanie
To ptak o aktywności nocnej i zmierzchowej. Bardzo dobrze lata.
Rozmnażanie
Gniazduje na drzewie. Gniazdo jest małe, czarkowate. Samica składa do 4 jaj. Samiec jaja wysiaduje w dzień, a samica w nocy.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Pokrewne gatunki ptaków
- gębal cejloński (Batrachostomus moniliger)
- gębal cynamonowy (Batrachostomus septimus)
- gębal długosterny (Batrachostomus hodgsoni)
- gębal jawajski (Batrachostomus javensis)
- gębal krótkosterny (Batrachostomus poliolophus)
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
© medianauka.pl, 2016-10-22, GAT-2834