Paszkot

Paszkot (Turdus viscivorus)

© Erni – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Paszkot (Turdus viscivorus) to nasz największy z gniazdujących drozdów, podobny do śpiewaka i droździka. Wierzch jest szarobrązowy, spód biały z ciemnymi plamkami. Na bokach znajduje się żółtawy nalot. Pokrywy podskrzydłowe są białe.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w Europie, Azji i w północnej części Afryki. W Polsce jest obecny na terenie całego kraju. Zamieszkuje lasy iglaste. Poza lęgami można go spotkać także na otwartych terenach.

Tryb życia i zachowanie

To ptak częściowo wędrowny. Na południu kraju paszkota można obserwować przez cały rok. Nierzadko obserwowany z kwiczołami. Przejawia silne zachowania terytorialne. Spotykany jest pojedynczo lub w małych grupach.

Pożywienie

Poluje na owady, dżdżownice i ślimaki. Późnym latem i jesienią zjada pędy, kwiaty i nasiona roślin. Rzadziej zjada pisklęta innych ptaków.

Rozmnażanie

Wyprowadza dwa lęgi w ciągu roku. Najczęściej gniazduje na drzewach iglastych. Gniazdo zbudowane jest z patyków, korzeni, mchów oraz trawy, a w środku wylepione błotem z próchnem drzewa. Samica składa 3-5 (6) jaj. Wysiadywanie trwa 12-15 dni. Tyle samo czasu potrzeba na naukę latania. Samodzielność młode uzyskują dwa tygodnie później.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce znajduje się pod ścisłą ochroną.

Ciekawostki

To największy drozd w Polsce.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Okres występowania w Polsce paszkota. W okresie od października do połowy lutego rzadszy.

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2015-06-14, GAT-843




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.