Pawian masajski

Pawian masajski (Papio cynocephalus)

Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (2).

Pawian masajski, pawian zielony, babuin (Papio cynocephalus) to ssak z rodziny małp wąskonosych o zielonożółtej sierści i smukłej sylwetce. Włosy po bokach głowy są jaśniejsze. Twarz nieowłosiona, prawie czarna. U starszych pawianów wzdłuż grzbietu i na bokach kończyn wyrastają długie, żółte włosy. Samce są znacznie większe od samic.

Występowanie i środowisko

Środkowa i południowa Afryka. Zasiedla sawanny i lasy deszczowe. Jest to obecnie jedna z najliczniej występujących małp w Afryce.

Tryb życia i zachowanie

Pawiany masajskie żyją w stadach nawet do kilkuset osobników, którym przewodzą dorosłe samce. W stadzie jest wyraźna hierarchia. Jest to jedyny gatunek pawiana, który większość czasu spędza na drzewach. Są towarzyskie i często przebywają na jednym terenie z innymi zwierzętami.

Morfologia i anatomia

Budowa ciała smukła. Pysk jest mocno wydłużony. Długość wszystkich kończyn podobna.

Pożywienie

Pokarm zwierzęcy i roślinny. Zjada głównie owoce, orzechy, cebule, korzonki, liście, łodygi, owady, małe ptaki i gady, jaja.

Rozmnażanie

Po ciąży trwającej około 170 dni samica rodzi jedno młode, które matka nosi na brzuchu. Po 2-3 miesiącach młode przenosi się na grzbiet. Gdy ma 4 miesiące wdrapuje się na grzbiet samców. Dojrzałość płciową osiąga po 4-5 latach życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Gdy stado czuje się zagrożone przyjmuje wobec wroga (lamparta lub innego drapieżnika) specjalną formację. W pierwszym rzędzie stają młode samce, potem młode samice, następnie matki z młodymi i na końcu dorosłe samce. Wszystkie aktywnie przepędzają napastnika.

Wybrane podgatunki:
P. c. cynocephalus (Linnaeus, 1766)
P. c. ibeanus (Thomas, 1893)
P. c. kindae (Lonnberg, 1919)

Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org

© medianauka.pl, 2012-12-16, GAT-183




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.