Pawian płaszczowy

Pawian płaszczowy (Papio hamadryas)

© TMAX – stock.adobe.com

Pawian płaszczowy (Papio hamadryas) to przedstawiciel małp wąskonosych. Charakteryzuje go średni rozmiar ciała. Twarz w kolorze cielistym, na pośladkach nagnioty. Futro długie, zwykle szare. Wstępuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samce mają długą grzywę, opadającą na ramiona. Kolor sierści jest oliwkowobrązowy.

Występowanie i środowisko

Arabia, Egipt, Sudan, Etiopia, Somalia. Zamieszkuje tereny położone wysoko w górach. Preferuje tereny skaliste lub porośnięte łąką wysokogórską.

Tryb życia i zachowanie

Żyje w stadach liczących nawet 300 osobników. Stado podzielone jest na grupy rodzinne. Grupą rządzi najsilniejszy samiec. Jest zwinny. Potrafi się szybko wspinać na drzewa i skały. Porusza się na czterech kończynach, ale potrafi stać na dwóch. Wówczas kończynami przednimi wyszukuje pokarmu lub wykonuje inne czynności. Stado pilnowane jest przez co najmniej kilku osobników, obserwujących z punktów widokowych teren.

Morfologia i anatomia

W szczęce górnej znajdują się bardzo długie (na 5 cm) kły.

Pożywienie

Zjada głównie pokarm roślinny: owoce i nasiona. Pawiany te są szkodnikami pół. Ziarno jest ich ulubionym pożywieniem. Zjadają też owady, skorpiony (odrywają im wcześniej jadowity odwłok), małe zwierzęta kręgowe.

Rozmnażanie

Młode samce toczą walki o samice. Ciąża trwa 170 dni. Karmienie przez matkę trwa 5 miesięcy. Przez 5-6 miesięcy maluch jest noszony przez matkę w ramionach. Potem długo jeszcze podróżuje na grzbiecie matki. Młode przed niebezpieczeństwem bronią oboje rodzice.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Serafiński, Ewa Wielgus-Serafińska – Ssaki zwierzęta świata, ISBN 83-01-05877-3, PWN 1988
  • Hanna i Antoni Gucwińscy – Zoologia Tom I Ssaki Część I Leksykon popularnonaukowy., ISBN 83-88988-01-8, Albatros 2003
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015

© medianauka.pl, 2013-02-10, GAT-331




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.