Pazik dębowiec

Pazik dębowiec (Neozephyrus quercus) to gatunek motyla z rodziny modraszkowatych. Samiec ma brunatne skrzydła z fioletowym nalotem na pierwszej parze skrzydeł. Samica ma ciemnobrunatne skrzydła z fioletową plamą u nasady pierwszej pary skrzydeł. Od spodu skrzydła są szarawe, zdobi je falista przepaska, a z tyłu widać czarną plamkę w pomarańczowej otoczce. Na drugiej parze skrzydeł znajduje się ponadto niewielki wypustek.

Występowanie i środowisko PL

Motyl ten występuje w Europie i Azji. Obecny także w północnej części Afryki. W Polsce jest coraz rzadszy. Preferuje skraje lasów liściastych, śródpolne zadrzewienia, parki.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu motyli trwa od czerwca do sierpnia. Loty odbywają się w górnych partiach koron drzew, Samice latają nieco niżej. Zimują jaja.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 30-34 mm.

Pożywienie

Gąsienica zjada liściowe pąki oraz liście, naruszając je od spodu. Rośliną żywicielką jest dąb. Motyle zjadają spadź mszyc, czasem nektar kwiatowy.

Rozmnażanie

W Polsce występuje tylko jedno pokolenie w ciągu roku. Samica składa jaja u nasady pąków liści. Przepoczwarzenie następuje w ściółce, czasem w mrowisku.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu pazika dębowca.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.52 / 64.38%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2017-01-06, GAT-1191




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.