Pazik dębowiec

Pazik dębowiec (Neozephyrus quercus)

© ChristopheB – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Pazik dębowiec (Neozephyrus quercus) to gatunek motyla z rodziny modraszkowatych. Samiec ma brunatne skrzydła z fioletowym nalotem na pierwszej parze skrzydeł. Samica ma ciemnobrunatne skrzydła z fioletową plamą u nasady pierwszej pary skrzydeł. Od spodu skrzydła są szarawe, zdobi je falista przepaska, a z tyłu widać czarną plamkę w pomarańczowej otoczce. Na drugiej parze skrzydeł znajduje się ponadto niewielki wypustek.

Występowanie i środowisko PL

Motyl ten występuje w Europie i Azji. Obecny także w północnej części Afryki. W Polsce jest coraz rzadszy. Preferuje skraje lasów liściastych, śródpolne zadrzewienia, parki.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu motyli trwa od czerwca do sierpnia. Loty odbywają się w górnych partiach koron drzew, Samice latają nieco niżej. Zimują jaja.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 30-34 mm.

Pożywienie

Gąsienica zjada liściowe pąki oraz liście, naruszając je od spodu. Rośliną żywicielką jest dąb. Motyle zjadają spadź mszyc, czasem nektar kwiatowy.

Rozmnażanie

W Polsce występuje tylko jedno pokolenie w ciągu roku. Samica składa jaja u nasady pąków liści. Przepoczwarzenie następuje w ściółce, czasem w mrowisku.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres lotu pazika dębowca.

Pokrewne gatunki owadów




© medianauka.pl, 2017-01-06, GAT-1191




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.