Pekińczyk czerwonodzioby

Pekińczyk czerwonodzioby (Leiothrix lutea)

© Eric Isselée – stock.adobe.com

Pekińczyk żółty, słowik chiński (Leiothrix lutea) to gatunek niewielkiego ptaka z rodziny kurtodrozdów. Ma oliwkowe (samiec) lub szarawe (samica) upierzenie z żółtawą piersią, szarymi bokami głowy i szyi, czarnym ogonem. Skrzydła mają elementy czarne, czerwone i żółte (samiec) lub czarne i żółte (samica). Dziób jest czerwony na końcu, nasada jest ciemna.

Występowanie i środowisko

To ptak zamieszkujący górskie lasy południowej Azji. Zasięg pionowego występowania to 1500-2400 m n.p.m. Introdukowano ten gatunek na Hawajach.

Tryb życia i zachowanie

Tworzy małe stada. W okresie lęgowym żyje w parach. Odbywa migracje pionowe. Samiec śpiewa. Dożywa 10 lat.

Morfologia i anatomia

Osiąga 13-15 cm długości ciała. Skrzydło ma długość do 7,2 cm.

Pożywienie

Zjada nasiona, poluje też na owady.

Rozmnażanie

Samica składa 3-4 jaja, które wysiaduje wraz z samcem przez dwa tygodnie.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Gatunek ten bywa hodowany w domowych klatkach.


Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku To łatwo oswajające się ptaki.
Rodzaj klatki i wyposażenieKlatka o minimalnych wymiarach: 75×45×65 cm. W wolierze zewnętrznej konieczne jest pomieszczenie nocne.
Inne warunki chowu W klatce lub wolierze trzymamy jedna parę.
PokarmPoza okresem lęgów podajemy larwy mączniaka, jaja mrówek. Podajemy proso, kanar, mak, jaja na twardo, jagody, plasterki banana, jabłko i gruszkę, czasem namoczone rodzynki. Stosujemy namoczony chleb, żwirek, mieszankę dla miękkojadów. Konieczna jest świeżą woda pitna i do kąpieli.
RozmnażanieLegi w warunkach sztucznych odbywa w koszyczkach dla kanarków w półotwartych budkach lęgowych. Potrzebna jest słoma, kora i mech, korzenie i małe patyki. Woliera powinna być gęsto obsadzona. Konieczny jest spokój.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.97 / 69.9%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2016-10-25, GAT-4291




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.