Pelikan kędzierzawy

Pelikan kędzierzawy (Pelecanus crispus)

Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia i filmy (8).

Pelikan kędzierzawy (Pelecanus crispus) to gatunek dużego ptaka z rodziny pelikanów o upierzeniu białym. Liczebność tego gatunku ciągle maleje. Cechą charakterystyczną jest wielka, skórzana kieszeń ułatwiająca połykanie ryb, znajdująca się pod żuchwą oraz długi, spłaszczony i niemal prosty dziób. Ma krótkie i grube nogi, palce połączone błoną pławną. Ma potężne skrzydła. Brak dymorfizmu płciowego. W worku pod dziobem może się zmieścić do 14 litrów wody z rybami.

Występowanie i środowisko PL

Podmokłe i rozległe tereny wielkich jezior z wyspami, delty wielkich rzek, zalewy morskie. Środkowa i południowo-zachodnia Azja i Bałkany. Występuje też w delcie Wołgi i Dunaju. W dawnych czasach gniazdował w zachodniej Europie i na Węgrzech. Dziś w Europie żyje około 250 par lęgowych.

Tryb życia i zachowanie

Pokarm zdobywa pływając. Wędruje regularnie na obszarze występowania. Świetnie lata lotem czynnym i szybowcowym, dobrze pływa i nurkuje. Zimuje w południowej Azji. Pelikan kędzierzawy jest ptakiem towarzyskim.

Pożywienie

Prawie wyłącznie ryby. Rzadko skorupiaki.

Rozmnażanie

Gnieździ się w stadach. Gniazdo to płaska platforma udeptanych trzcin zwykle na ziemi. Samica składa 1-2 jaja, które wysiaduje ojciec i samica 30-34 dni. Potomstwem opiekuje się samiec i samica.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2012-03-06, GAT-113




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.