Perkoz dwuczuby

Perkoz dwuczuby (Podiceps cristatus)

© Arnaud LATHUILLE – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Perkoz dwuczuby (Podiceps cristatus) ma charakterystyczną sylwetkę. Szyja jest długa, biała, na głowie dwa ciemnobrązowe czuby oraz ciemne bokobrody w szacie godowej. Wierzch ciała ciemnobrązowy, boki jaśniejsze, pierś jest biała.

Występowanie i środowisko PL

Europa, środkowa część Azji, południowa Afryka, południowa Australia, Nowa Zelandia. W Polsce jest średniolicznym ptakiem lęgowym. Zamieszkuje jeziora i stawy z pasem szuwarów przybrzeżnych, rzadko wolno płynące rzeki. Zimą pojawia się nad brzegami mórz.

Tryb życia i zachowanie

Jest ptakiem wędrownym. Do Polski przylatuje w marcu i kwietniu, odlatuje od sierpnia i września, aż do grudnia. Czasem pojedyncze osobniki zimują w naszym kraju.

Wydaje różne odgłosy, między innymi głosy dudniące "orr-orr" oraz gdakanie.

Morfologia i anatomia

Jajo perkoza dwuczubego ilustruje poniższy rysunek. Średnie wymiary: 55,8 mm × 36,9 mm.

jajo perkoza

Pożywienie

Pokarm zdobywa nurkując. Żywi się małymi rybami, owadami wodnymi i ich larwami, skorupiakami, mięczakami, kijankami, żabami, w małej ilości roślinnością wodną.

Rozmnażanie

Toki są piękne. Charakterystyczny jest taniec pingwinów. Para perkozów ustawia się naprzeciw siebie i wynurza się w częściowo wyprostowanej pozie, dotykając piersiami. Gniazdo budowane jest na wodzie. Samica składa 3-6 jaj od końca kwietnia do lipca. Zaraz po złożeniu jaja są białe, jakby pokryte wapnem. Z biegiem czasu stają się brunatne i nakrapiane. Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Wysiadują oboje rodzice przez 25-29 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Pod opieką rodziców pozostają przez 10-11 tygodni, przez pierwsze 3 tygodnie przebywają na grzbiecie rodzica.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jest to gatunek objęty ochroną gatunkową.

Ciekawostki

Perkoz dwuczuby to nasz największy perkoz.

Perkoz dwuczuby jada własne pióra i karmi nimi młode.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Przylatuje z zimowisk perkoz dwuczuby.
        Trwa okres lęgowy perkoza dwuczubego. Już w drugiej połowie kwietnia zaczynają się tańce godowe. Jaja pojawiają się w gniazdach w maju.
       Perkoz dwuczuby odlatuje na zimowiska.

Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak najgłębiej nurkuje?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najgłębiej nurkuje?
Jaki ptak najszybciej pływa?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najszybciej pływa?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2013-06-22, GAT-621




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.