Persówka (Hypocolius ampelinus) to gatunek ptaka wróblowego z rodziny persówek - jedyny przedstawiciel rodziny. Upierzenie szare, na grzbiecie niebieskawe. Klasyfikacja tego gatunku jest dyskusyjna. Charakterystyczne są dość krótkie skrzydła, które ptak często opuszcza. Samiec ma czarny koniec ogona oraz maskę sięgająca za kark, na którym widać mały czubek. Jego lotki pierwszorzędowe są czarne z białymi zakończeniami.
Występowanie i środowisko
Persówka żyje na Bliskim Wschodzie oraz w Indiach na terenach pustynnych, pośród suchych zarośli. Czasem pojawia się w Afryce.
Tryb życia i zachowanie
Wędruje na krótkie dystanse.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi około 23 cm.
Pożywienie
Zjada owoce, głównie jagody, a roślinną dietę uzupełnia owadami.
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.