Pijawka lekarska

Pijawka lekarska (Hirudo medicinalis)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (2).

Pijawka lekarska (Hirudo medicinalis) to gatunek pijawki z rzędu pijawek szczękowych, wykorzystywanej w medycynie do leczenia trudno gojących się ran. Ciało jest spłaszczone grzbietowo-brzusznie, przy czym spód jest płaski, grzbiet wypukły. Ubarwienie brązowe lub zielonkawe, z ciemniejszymi pasami o plamkami

Występowanie i środowisko PL

To gatunek występujący w Europie i zachodniej części Azji, a także w północnych rejonach Afryki. Gatunek wprowadzono sztucznie do Ameryki Północnej. Pijawki lekarskie żyją w płytkich, wodnych zbiornikach wody słodkiej, w tym w stawach, rowach, na bagnach, ale także w rzekach i jeziorach, choć rzadziej. W Polsce gatunek jest rzadko spotykany.

Tryb życia i zachowanie

Pijawka lekarska żyje 30 lat. To pasożyt zewnętrzny kręgowców.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 6-15 cm. W przodzie i tylnej części znajdują się przyssawki. W części przedniej występuje 5 par oczu. W gardzieli widoczne 3 szczęki z ostrymi ząbkami.

Pożywienie

Odżywia się krwią kręgowców, w tym człowieka.

Rozmnażanie

To obojnak. Jaja w liczbie około 30 składa do kokonu o długości 2-3 cm. Kokony wytwarzane są w okresie od sierpnia do września. są składane w pobliżu wody w mokrej glebie. Młode wykluwają się jeszcze jesienią lub na wiosnę następnego roku.

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Pijawka najpierw znieczula miejsce na ciele ofiary, nagryza skórę i wysysa około 10-15 ml krwi. wraz ze śliną pijawka wprowadza do krwi hirudynę, która zapobiega krzepnięciu krwi. Gdy pijawka się naje, zwyczajnie odpada, a z ranki wycieka jeszcze 20-50 ml krwi.

W medycynie pijawki lekarskie stosuje się w leczeniu trudno gojących się ran, w nadciśnieniu tętniczym, a także w leczeniu zakrzepowego zapalenia żył.

Pijawka lekarska może przeżyć bez pokarmu nawet 1,5 roku.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Okres rozmnażania się pijawki lekarskiej.

Pokrewne gatunki bezkręgowców




Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Praca zbiorowa – Mały Słownik Zoologiczny Bezkręgowce, ISBN 83-214-0428-6, Wiedza Powszechna 1984
  • Aleksander Rajski – Zoologia, ISBN 83-01-06181-2, PWN 1988
  • Alfred Brehm – Życie zwierząt - bezkręgowce, PWN 1968

© medianauka.pl, 2020-11-10, GAT-638773




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.