Pilarzowate
Pilarzowate (Tenthredinidae) to najliczniejsza na świecie rodzina rośliniarek, która liczy dziś ponad 6000 gatunków. W Polsce żyje ponad 460 gatunków z tej rodziny owadów.
Błonkówki te mają bardzo różne ubarwienie ciała. Zwykle jest ono zielone, żółtawe, pomarańczowe lub czarne. Charakterystyczny dla tych owadów jest brak wąskiej talii między tułowiem a odwłokiem. Nazwa rodziny pochodzi od piłkowanego pokładełka, w które są wyposażone samice. Czułki mają bardzo różną budowę. Aparat gębowy jest typu gryzącego.
Występowanie i środowisko
Owady te są obecne na terenie całego kraju. Wiele z nich można obserwować w każdym lądowym środowisku. Osobniki dorosłe lubią kwiaty roślin selerowatych.
Tryb życia i zachowanie
Owady dorosłe przejawiają aktywność dzienną.
Morfologia i anatomia
Brak danych.
Rozmnażanie
Część gatunków rozmnaża się partenogenetycznie. Cykl życiowy zwykle zamyka się w jednym sezonie. Poczwarka jest typu wolnego. Owady przechodzą przeobrażenie zupełne.
Pożywienie
To owady roślinożerne. Osobniki dorosłe zjadają pyłek i nektar kwiatowy, czasem spijają soki roślinne, a czasem w ogóle nie pobierają pokarmu. Są też gatunki drapieżne. Larwy żywią się zwykle liśćmi drzew i krzewów. Niektóre gatunki wytwarzają galasy.
Ochrona i zagrożenia
Większość gatunków nie jest zagrożona wymarciem.
Ciekawostki
To tylko wybrane zdjęcia. Więcej zdjęć można znaleźć w artykułach poświęconych poszczególnym gatunkom.
Rodzaje
Wykaz wszystkich opublikowanych rodzajów z tej rodziny:
- szczerbatek (Rhogogaster) PL
© medianauka.pl, 2015-08-03, RODZ-336