Pingwiny

Pingwiny (Sphenisciformes) to rząd ptaków, do którego zaliczamy 16-17 gatunków nielotnych ptaków w 6 rodzajach.

Pingwiny (Spheniscidae) to jednocześnie rodzina ptaków, będących najlepiej przystosowaną rodziną do życia w środowisku wodnym ze wszystkich żyjących dziś ptaków na świecie.

Pingwinów nie da się pomylić z innymi ptakami. To nieloty. Opis pingwina jest dość prosty. Pingwiny mają na lądzie wyprostowaną sylwetkę. Ciało jest osadzone na dwóch krótkich, dość grubych nogach, których 3 palce są spięte błoną pławną. Skrzydła wiosłowate, przystosowane do pływania. Upierzenie zwykle czarno-białe. Samce są nieco większe od samic. Poza tym nie różnią się zbytnio od siebie.

Występowanie i środowisko

Pingwiny występują tylko na półkuli południowej. Najliczniej występują na Antarktydzie. Najwięcej gatunków żyje w okolicach Nowej Zelandii. Pingwin równikowy gnieździ się na Galapagos.

Poniższa tabela zawiera dane na temat występowania opisanych tu gatunków z tej rodziny na różnych kontynentach. Jeżeli jeden gatunek występuje na kilku kontynentach, to jest ujęty we wszystkich tych miejscach.

KontynentLiczba gatunków
Europa0
Azja0
Afryka2
Ameryka Północna0
Ameryka Południowa8
Australia5
Antarktyda7

Tryb życia i zachowanie

Pingwiny to najlepiej przystosowane ptaki do życia w środowisku wodnym. Są nielotami. Są szybkimi pływakami, potrafią płynąć z prędkością 20 km/h. Potrafią wyskakiwać wysoko ponad powierzchnię wody. Na lądzie poruszają się w postawie wyprostowanej, czasem poruszają się na brzuchu. Ich środowiskiem życia jest morze i nadbrzeża. Życie pingwinów nie jest łatwe. Wytrzymują ekstremalne mrozy. Musza pokonywać wiele przeciwności, w tym umykać drapieżnikom morskim.

Morfologia i anatomia

Do cech charakterystycznych należą krótkie i silne nogi, lekko przesunięte ku tyłowi. Ogon stanowią krótkie, sztywne pióra. Skrzydła są przystosowane do pływania i przypominają płetwy. Pokrywają je łuskowate pióra. Upierzenie szczelnie pokrywa całe ciało. Zwykle ubarwienie białe od spodu i czarne, szare lub brązowe od strony grzbietowej. Na głowie czasem występują kolorowe plamy i czuby. Wygląd głowy jest cechą gatunkową.

Trzy palce stóp są spięte błoną pławną. Ciało jest pokryte trzema warstwami gęstych i krótkich piór. Skok jest krótki, skrzydła przekształcone w dość sztywne płetwy. Kości są dość masywne. Ich ciężar właściwy jest niewiele mniejszy od wody, co ułatwia ptakom nurkowanie. Dzioby są krótkie i masywne.

Pod skórą znajduję się gruba warstwa tłuszczu, która ma za zadanie utrzymywanie ciepłoty ciała. Funkcję tę spełnia także system naczyń krwionośnych w skrzydłach i nogach, krew żylna wracająca z tych miejsc zostaje ogrzana przez krew tętniczą.

Rozmnażanie

Pingwiny są monogamiczne. W okresie lęgów gromadzą się w kolonie, liczące czasem 1 milion ptaków. Obszary lęgowe są położone czasem w dużej odległości od morza. Gniazdo budują na ziemi, w norach i szczelinach. Dwa największe gatunki (pingwin cesarski i królewski) gniazd nie budują, jaja wysiadują na stopach na stojąco. Gniazdo zwykle jest prowizoryczne, zbudowane na ziemi z dowolnego materiału, który ptak znajdzie w pobliżu. Większość gatunków składa po 2 jaja, pingwin królewski i cesarski 1 jajo. Jaja są białe lub zielonkawe. Okres wysiadywania trwa 33-64 dni.

Pożywienie

Co jedzą pingwiny? Odżywiają się rybami, głowonogami i skorupiakami. U niektórych gatunków istotną rolę w odżywianiu pełnią pokłady tłuszczu. głodówki podczas wysiadywania jaj mogą trwać nawet 115 dni u pingwina cesarskiego!

Ochrona i zagrożenia

Wiele gatunków pingwinów jest zagrożona wyginięciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Podczas lęgów pingwiny są zdolne nawet do kilkumiesięcznej głodówki. Pingwin cesarski może nie przyjmować pokarmu przez 115 dni. Traci wówczas połowę masy swojego ciała.

Pingwin potrafi płynąć z prędkością 20 km/h!

Jako pierwsi opisali pingwiny Vasco da Gama i Ferdynand Magellan.

Pingwiny w kulturze masowej

Każdy człowiek wie jak wygląda pingwin, a to między innymi dzięki korzystaniu z wizerunku pingwina powszechnie w kulturze masowej. Drugi powód jest taki, że to nieliczne zwierzę, jakie zasiedla Antarktydę, wzbudzające u ludzi podziw i szacunek, jeśli chodzi o wytrzymałość na ekstremalne warunki. Oto wybrane pozycje z zakresu popkultury:

Warto dodać, że pingwin znajduje się w logo wielu produktów. Pingwina w swoim logo ma na przykład Linux - znany system operacyjny.

Pytania

Pytania

Gdzie żyją pingwiny?

Pingwiny żyją na półkuli południowej, zwykle w rejonach okołobiegunowych, ale są wyjątki. Pingwin równikowy żyje na przykład na Galapagos, a pingwin mały u wybrzeży Australii i Nowej Zelandii. Zwykle jednak ptaki te zamieszkują zimne wody i wybrzeża Antarktydy. Arktyka i Grenlandia jest wolna od tych ptaków. Pingwini los nie jest więc łatwy, co jest ściśle związane z życiem na Antarktydzie. Czy występują w Arktyce? Nie. W Arktyce żyją podobne nieco do pingwinów alki.

Czy pingwiny latają?

Wszystkie gatunki pingwinów są nielotami. Latający pingwin występuje tylko w bajkach.

Czy pingwin to ssak czy ptak?

Pingwiny, mimo że nie latają, są ptakami.

Który ptak jest podobny do pingwina, żyjący w Arktyce?

Zapewne chodzi o alki.

Dlaczego niedźwiedzie polarne nie jedzą pingwinów?

Rzeczywiście niedźwiedzie polarne nie polują na pingwiny. Powód jest prosty. Niedźwiedzie nie żyją na Antarktydzie, a pingwinów nie ma w Arktyce. Również Grenlandia jest wolna od pingwinów.

Czy pingwiny mają kolana?

Tak. są one jednak ukryte pod fałdami tłuszczu i piórami. Co ciekawe kości nóg są ułożone w taki sposób, że pingwin prawie cały czas kuca. to dlatego tak zabawnie się porusza. Kolana są wykorzystywane podczas przesuwania się na brzuchu po lodzie i śniegu.

Czy pingwiny mają pióra?

Oczywiście że tak. Wprawdzie przypominają nieco sierść wydry, ale są to pióra.

Dlaczego pingwiny nie marzną?

Przed zimnem pingwiny chroni wodoodporne upierzenie i gruba warstwa tłuszczu. Dlaczego nie marzną nogi i skrzydła? Tu z pomocą przychodzi specjalna budowa układu krwionośnego, dzięki któremu krew żylna jest dogrzewana przez krew tętniczą.

Ile waży pingwin?

Waga pingwinów w zależności od gatunku waha się od 1 do 40-45 kg.

Z czego pingwiny budują gniazda?

Część gatunków wcale nie buduje gniazd i wysiaduje jajo na stopach. Inne gatunki gniazda budują z kamyków i wszystkiego co znajduje się w pobliżu.

Czy pingwiny żyją w Afryce?

Tak. W Afryce można spotkać dwa gatunki pingwinów: pingwin skalny i przylądkowy. Ten pierwszy występuje w okolicach wysp daleko na południe od Afryki. Drugi z gatunków to typowy afrykański pingwin. Występuje u wybrzeży południowej Afryki od Mozambiku po Namibię. Choć to blisko Madagaskaru, żaden gatunek pingwina nie występuje na Madagaskarze.

Czy pingwiny żyją w Australii?

Tak. Użyj filtra na tej stronie (w bocznym pasku) aby wyświetlić gatunki pingwinów z Australii.

Czy pingwiny można zobaczyć w ZOO?

Tak. Na przykład w ZOO we Wrocławiu jest w Afrykarium wspaniały wybieg dla pingwinów przylądkowych.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki




Powiązane quizy

Pingwiny — quiz

Liczba pytań: 9
Quiz dla każdego
Średni wynik:
4.86 / 54%
2024-02-15



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • pod red. Przemysława Busse — Mały Słownik Zoologiczny - PTAKI t.I i II, ISBN 83-214-0043-4, Wiedza Powszechna 1990
  • Christopher Perrins — Wielka Encyklopedia Ptaki, wszystkie rodziny świata, ISBN 978-83-7670-263-6, Buchmann 2012
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/
  • Alon Shulman — Czy hipopotamy potrafią pływać?, ISBN 978-83-7659-724-9, Albatros 2013
  • Praca zbiorowa — The encyclopedia of animals - a complete visual guide, 978-1-74089-320-6, Fog City Press 2004
  • Pod red. Dariusz Fedora, praca zbiorowa — Wielka Encyklopedia Zwierząt, ISBN 978-83-245-2065-7, Publicat 2008
  • Andrzej Trepka — Rekordy zwierząt – ptaki, ISBN 83-85578-34-X, R.A.F. SCRIBA 1997

Ćwiczenia

Ćwiczenia interakcyjne pomogą przygotować się na sprawdzian, test, egzamin, a ponadto usystematyzują wiedzę z danej dziedziny. To także świetny trening do matury.

Ćwiczenia


Wykonaj ćwiczenia związane z tym tematem.


Ptaki online na żywo
W Internecie jest wiele stron z możliwością podglądania ptaków na żywo online, za pośrednictwem kamer. Najczęściej podgląda się ptaki w ich gniazdach oraz przy karmnikach.
Jaki ptak najgłębiej nurkuje?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najgłębiej nurkuje?
Jaki ptak najszybciej pływa?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najszybciej pływa?
Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Kolorowanka dla dzieci


Kolorowanki edukacyjne dla dzieci do kolorowania online i wydruku powiązane tematycznie z artykułem.


© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-193
Data aktualizacji artykułu: 2020-12-25



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.