Pióra ptaków
Ciało ptaków pokryte jest piórami. Pióro zbudowane jest z keratyny i jest wytworem naskórka. To najbardziej złożony wytwór skóry w świecie kręgowców.
Poniższa tablica interakcyjna ilustruje budowę ptasiego pióra. Wykorzystaj interakcyjną tablicę, aby nauczyć się nazw poszczególnych części pióra.
Rodzaje piór
Rozróżniamy 5 rodzajów piór:
-
Pióra konturowe - są to pióra pokrywające całe ciało. Mają dobrze rozwiniętą stosinę i sprężyste chorągiewki. W dolnej części zwykle mają promienie i promyki jak pióra puchowe. W zależności od funkcji pośród piór konturowych wyróżniamy:
- sterówki - długie i sztywne pióra ogona, zwykle 6, czasem 5-3 par, pełnią różne role od funkcji istotnych podczas lotu po ozdobne przy tokach, czy podpierania się jak u dzięciołów i inne;
- lotki - duże pióra skrzydeł; piórom skrzydeł poświęcony jest osobny artykuł;
- pióra okrywowe - pokrywające prawie całe ciało, nadające mu kształt;
- Pióra półpuchowe - pióra mające dłuższą od najdłuższego promienia stosinę i wiotkie chorągiewki. Wyrastają pomiędzy piórami konturowymi, przede wszystkim na skrajach pteryliów.
- Pióra puchowe - pióra bez stosiny lub bardzo krótką stosiną, bardzo miękkie i puszyste, o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Ma dobrze rozwiniętą dutkę. Szczególnym rodzajem piór puchowych są pióra pudrowe, które wytwarzają puder (np. u gołębi). U niektórych dzięciołów wytwarzana jest substancja żywiczna.
- Pióra nitkowate - pióra przypominające włosy,ale ze szczotkową chorągiewką na szczycie. Wyrastają między piórami okrywowymi w sąsiedztwie nasady zakończenia nerwów czuciowych. Pełnią funkcję zmysłu czucia.
- Pióra szczeciniaste - pióro bez chorągiewek, najwięcej jest ich wokół oczu i dzioba, pełnią funkcję narządu czucia, pokrywy nozdrzy.
Pióro dodatkowe to takie, które jest przyczepione do nasady stosiny od wewnętrznej strony piór okrywowych i puchowych.
Funkcje piór
Pióra pełnią różnorodne funkcje:
- zapewniają zdolność do latania;
- tworzą izolację termiczną;
- tworzą izolację przed wilgocią i wodą;
- chronią przed urazami;
- poprzez różne ubarwienie mają znaczenie gatunkowe, płciowe, socjalne i ochronne;
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
© medianauka.pl, 2013-06-07, A-2072
Data aktualizacji artykułu: 2024-05-03